ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Nagrody w konkursie rozdane (19548)

2016-06-16

Drukuj
galeria

W środę, 15 czerwca 2016 roku, odbyło się uroczyste rozdanie nagród zwycięzcom i osobom wyróżnionym w konkursie „Ochrona klimatu w mojej okolicy” realizowanym przez Instytut na rzecz Ekorozwoju w ramach projektu Klimapolka.

Zmiany klimatu to jedno z najpoważniejszych wyzwań dzisiejszego świata. Jego skutki mają olbrzymie konsekwencje środowiskowe, społeczne i gospodarcze.

O polityce klimatycznej i ochronie klimatu mówi się wiele zarówno na poziomie globalnym, europejskim i krajowym. To istotny temat również z punktu widzenia samorządów.

Jak pokazali gimnazjaliści - uczestnicy konkursu Instytutu na rzecz Ekorozwoju, o ochronie klimatu można mówić wiele i to w różnorodny sposób, a co najważniejsze – nie trzeba być ekspertem – wystarczy umiejętność obserwacji oraz dostrzegania związków przyczynowo skutkowych. Autorzy nadesłanych prac zaprezentowali dodatkowo olbrzymią kreatywność, pomysłowość i indywidualne podejście do tematu.

Na ogłoszony przez Instytut na rzecz Ekorozwoju konkurs Ochrona klimatu w mojej okolicy nadesłano 42 prace z 25 szkół gimnazjalnych z województw: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego. W ramach zadania uczestnicy konkursu mieli w niedalekiej okolicy szkoły, miejsca zamieszkania zlokalizować przykład działań na rzecz ochrony klimatu. Forma oddania pracy była dowolna. Miało być ciekawie, oryginalnie, zabawnie, atrakcyjnie, pomysłowo – i tak było. Uczniowie pisali wiersze, bajki, reportaże, kręcili filmy, robili zdjęcia. Pokazali różnorodne działania związane z ochroną klimatu, z czystą energią, z ograniczeniem szkodliwych emisji do powietrza. Opowiedzieli o lokalnych inwestycjach w odnawialne źródła energii (wiatraki, panele fotowoltaiczne, kolektory…) w pojazdy przyjazne środowisku, w edukację ekologiczną…

Wszystkie prace znajdują się w galerii na stronie internetowej projektu www.chronmyklimat.pl/klimapolka - zachęcamy do tego – warto!

Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie – należało wyłonić po jednym zwycięskim zespole z każdego województwa, dlatego postanowiono dodatkowo przyznać cztery wyróżnienia specjalne. Były również wyróżnienia dla zespołów, których prace otrzymały największą ilość głosów w głosowaniu internetowym. Pełna lista zwycięzców znajduje się na stronie projektu www.chronmyklimat.pl/klimapolka.

Podczas uroczystości rozdania nagród, która odbyła się 15 czerwca br. w Warszawie, w trakcie krótkiej dyskusji uczniowie pokazali, że o zmianach klimatu, ich negatywnych skutkach oraz sposobach przeciwdziałania im wiedzą naprawdę dużo (co zresztą było widać już w pracach, które przysłali na konkurs).

 

 

Po krótkiej "klimatycznej" rozmowie można było przejść do najprzyjemniejszej części spotkania - rozdania nagród!:)

 

Zwycięzcy z województwa lubelskiego: zespół z Gimnazjum w Zespole Szkół w Woli Uhruskiej

 

Zwycięzcy z województwa łódzkiego: zespół z Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej

 

Zwycięzcy z województwa mazowieckiego: zespół z Publicznego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Pionkach

 

Zwycięzcy z województwa świętokrzyskiego: zespół z Gimnazjum nr 1 im. Kacpra Fodygi w Chęcinach

 

Nogrody otrzymali również członkowie zespołów wyróżnionych:

 

 

  

 

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za pracę włożoną w prezentacje swoich przykładów i gratulujemy kreatywności. Szczególne gratulacje należą się zwycięzcom i wyróżnionym!

Zachęcamy do przeglądania nadesłanych prac konkursowych: www.chronmyklimat.pl/klimapolka - warto!

Wszystkich zainteresowanych tematyką ochrony klimatu, gospodarki niskoemisyjnej i lokalnych działań w tym kierunku polecamy klimapolkowe audycje radiowe, w których inwestorzy i właściciele odpowiednich rozwiązań opowiadają o korzyściach płynących z ich wdrażania - audycji można wysłuchać TUTAJ

Przypominamy również, że po wakacjach ruszamy z cyklem warsztatów poświęconych lokalnym korzyściom z wdrażania polityki klimatycznej - więcej na stronie projektu: www.chonmyklimat.pl/klimapolka

Konkurs „Ochrona klimatu w mojej okolicy”, został zorganizowany przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju we współpracy z Grupą Eko-Tur w ramach projektu „Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej