ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Warszawskie osiedle zasilane energią odnawialną (17330)

2014-06-03

Drukuj
galeria

Wiosną przyszłego roku na warszawskim Wilanowie ma ruszyć budowa osiedla, które dzięki kompleksowemu wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii będzie niemal całkowicie samowystarczalne energetycznie.

Osiedle „Eko Natolin” powstanie na 36-hektarowej działce, położonej pomiędzy ulicami Łukasza Drewny i Gąsek w Warszawie, w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatów: Lasu Natolińskiego i Lasu Kabackiego. Lokalizacja osiedla ma zapewnić przyszłym mieszkańcom także dogodną komunikację z centrum miasta (m.in. dzięki położonej w odległości 2 km stacji metra Kabaty).

Projekt osiedla „Eko Natolin” zakłada utworzenie kompleksu domów jednorodzinnych, zarówno wolnostojących, jak i w zabudowie bliźniaczej. W ramach pierwszego etapu inwestycji zaplanowano budowę 155 domów, których oddanie do użytkowania planowane jest na rok 2016.

Inwestycję realizują wspólnie deweloperzy Griffin Real Estate i Immobel oraz Bank Ochrony Środowiska (BOŚ). Na mocy podpisanej w ubiegłym tygodniu umowy bank dostarczy zintegrowane rozwiązanie technologiczne oparte na współdziałaniu mikroźródeł OZE, dzięki któremu przyszłe domy w znacznym stopniu zostaną ogrzane i zasilone w energię elektryczną wytworzoną z promieni słonecznych, bez konieczności spalania gazu lub innych surowców naturalnych.

Wizualizacja osiedla (fot. materiały prasowe)

Jak przekonują pomysłodawcy przedsięwzięcia, przyszli mieszkańcy – oprócz uniezależnienia się od dostaw gazu i wahań jego ceny – będą mogli cieszyć się istotnymi oszczędnościami. Jak wynika z obliczeń inwestorów, ogrzanie gazem domów o podobnym metrażu jest w skali roku droższe nawet o ok. 6 tysięcy złotych.

– Jestem przekonany, że korzyści finansowe szybko przekonają Polaków do odnawialnych źródeł energii, a takie inwestycje jak osiedle „Eko Natolin” wyznaczą nowy kierunek dla budownictwa jednorodzinnego – uważa Mariusz Klimczak, Prezes Zarządu BOŚ Banku.

Domy budowane na osiedlu „Eko Natolin” mają zostać wyposażone m.in. w kolektory słoneczne, wykorzystywane jako główne źródło ciepła dla wody użytkowej oraz dodatkowe źródło dla centralnego ogrzewania pomieszczeń. Do ogrzewania budynków zimą wykorzystywane będą także pompy ciepła. Ponadto domy zostaną wyposażone w ogniwa fotowoltaiczne, umożliwiające przetwarzanie energii słonecznej w elektryczną. Nieodzownym elementem rozwiązania oferowanego przez BOŚ jest także moduł nowoczesnej kotłowni, odpowiedzialnej za gromadzenie ciepła z poszczególnych instalacji i odpowiednie jego rozprowadzenie po całym domu. W projektowanych domach zastosowana ma być także wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Wizualizacja domu na osiedlu „Eko Natolin” (fot. materiały prasowe)

Zdaniem realizatorów projektu, przyszli mieszkańcy zaoszczędzą również na wydatkach związanych z utrzymaniem części wspólnej osiedla. Koszty związane np. z monitoringiem czy pielęgnacją zieleni mają być finansowane z zysków ze sprzedaży nadwyżek energii wyprodukowanej przez osiedlową farmę produkującą prąd. W projekcie osiedla przewidziano także energooszczędne oświetlenie zasilane bateriami fotowoltaicznymi.

Potencjalnych nabywców mają ponadto zachęcić preferencyjne warunki finansowania zakupu nieruchomości zapowiadane przez Bank Ochrony Środowiska.

Jak przekonują partnerzy projektu, „Eko Natolin” to nie tylko inwestycja korzystna dla portfela, ale także dla środowiska. W porównaniu do osiedla podobnej wielkości ogrzewanego gazem, kompleks wyemituje około 900 ton mniej CO2 rocznie.


ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej