Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) uruchomił Program Finansowania Efektywności Energetycznej w Budynkach Mieszkalnych w Polsce – PolREFF.
Minimalistyczna architektura Służewskiego Domu Kultury wprowadza sielski klimat w przestrzeń warszawskiego blokowiska. Naturalne materiały podkreślają estetyczne i ekologiczne założenia placówki. Szklane ściany integrują użytkowników z otaczającą przyrodą, umożliwiając rozszerzanie działalności poza granice budynku.
Narodowy Fundusz przeznacza 400 mln zł na kompleksową termomodernizację domów jednorodzinnych. Właściciele będą mogli otrzymać nawet 40 proc. dotacji za poprawę efektywności energetycznej. Nowy program Ryś przyczyni się do oszczędności i lepszego użytkowania energii oraz do poprawy jakości powietrza.
Po tym, jak we wrześniu 2014 r. powstał pierwszy dom hybrydowy, w tym roku ma się rozpocząć budowa kolejnych 10. Domy hybrydowe to takie, które łączą rozwiązania energooszczędne, ekologiczne, z zaawansowanymi technologiami IT.
Z badania opinii publicznej „Energooszczędność moim domu 2015” wynika, że ponad połowa Polaków nadal nie wie, że najwięcej energii w ich domach pochłania ogrzewanie.
Na rynku biurowym zielone budynki stają się powoli standardem. W ostatnim roku ich liczba się niemal podwoiła. Coraz częściej energooszczędne stają się również obiekty handlowe i magazyny.
Rachunek za energię cieplną zużytą w zimie znowu jest wysoki? Nic dziwnego. Ceny węgla i paliw nieustannie rosną, a nasze domy są coraz starsze i mniej szczelne. W przyszłym roku zapłacimy jeszcze więcej, chyba że…
Spółka Skanska Residential Development Poland rozpoczęła w Warszawie realizację osiedla Mickiewicza. Inwestor ubiega się o ekologiczną certyfikację BREEAM.
Eksperci z Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej opracowali, ich zdaniem, pierwszy w naszym kraju certyfikat poświadczający spełnianie przez budynek kryteriów niemal zerowego zapotrzebowania na energię.
Zachęcamy do zapoznania się z „Katalogiem dobrych przykładów”, prezentującym realizowane w Polsce i za granicą inwestycje z zakresu budownictwa energooszczędnego i pasywnego.
Korzyści z budowy domu pasywnego to przede wszystkim wysoki komfort, niższe koszty utrzymania oraz możliwość uzyskania dopłaty NFOŚiGW. Właściciele domu budowanego w podwarszawskiej miejscowości Zielonki-Wieś zyskali ponadto darmowy projekt architektoniczny oraz materiały do wykończenia budowy domu w stanie deweloperskim.
Długotrwałe przebywanie w zanieczyszczonych i źle wentylowanych pomieszczeniach może niekorzystnie wpływać zarówno na nasze zdrowie, samopoczucie, jak i wydajność pracy. O zdrowotnych problemach związanych z jakością powietrza wewnętrznego rozmawiamy z dr. n. med. Patrykiem Tarką z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Modernizacja istniejącego już budynku do standardu energooszczędnego to z reguły bardzo skomplikowane zadanie. W podkrakowskiej Miękini udało się w ten sposób przekształcić ponad 60-letni budynek, który obecnie pełni funkcję nowoczesnego laboratorium energetyki przyjaznej środowisku.
W poniedziałek, 9 marca br. weszła w życie ustawa o charakterystyce energetycznej budynków, która reguluje m.in. zasady funkcjonowania systemu świadectw charakterystyki energetycznej.
Wkrótce rusza budowa nowej siedziby Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Energooszczędny budynek zostanie wyposażony w instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii – pompy ciepła, kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne.
Unikanie niepotrzebnych strat ciepła, korzystanie z odnawialnych źródeł energii i efektywne pozyskiwanie energii z paliw kopalnych to zasady, które powinny być szeroko wykorzystywane w krajowej gospodarce. Wdrażane w domach mieszkalnych, pozwalają lepiej gospodarować energią i obniżyć koszty codziennego życia.
Nasze nowe domy mają nie tracić ciepła i zużywać jak najmniej energii. Mają być inteligentne, przyjazne dla zdrowia, funkcjonalne i komfortowe. Czy potrafimy budować takie domy? Czy wiemy jakie zastosować rozwiązania, by osiągnąć oczekiwane standardy? Zacznijmy od informacji od producentów.
W Gdyni startuje innowacyjny projekt Energa Living Lab, w ramach którego 300 gospodarstw domowych będzie miało okazję przetestować pilotażowe rozwiązania do zarządzania energią elektryczną i świadomego jej użytkowania.
W ubiegłym roku domowe instalacje fotowoltaiczne zainstalowało 125 tys. brytyjskich gospodarstw domowych. Dzięki temu całkowity potencjał instalacji fotowoltaicznych brytyjskich prosumentów wzrósł o 700 MW.
Spółka Strabag Real Estate GmbH realizuje w centrum Warszawy nowoczesny projekt biurowo-handlowy Astoria. W powstającym obiekcie zostaną wykorzystane nowoczesne i energooszczędne rozwiązania, takie jak inteligentne systemy stropów aktywnych do regulowania temperatury (Concrete Core Tempering).