więcej


Zielona gospodarka

UE i Australia połączą systemy handlu emisjami CO2 (14753)

2012-09-13

Drukuj

euractivUnia Europejska i Australia połączą systemy handlu uprawnieniami do emisji CO2 – poinformowali we wspólnym oświadczeniu odpowiedzialni za klimat unijna komisarz i australijski minister. Pełne połączenie ze wzajemnym uznawaniem pozwoleń na emisję ma zacząć obowiązywać od lipca 2018 r.

Przedsiębiorcy od 1 lipca 2018 r. będą mogli używać w UE pozwolenia na emisję CO2 uzyskane na rynku australijski i odwrotnie – posługiwać się w Australii pozwoleniami uzyskanymi na rynku UE – głosi wtorkowe porozumienie.

"Połączenie australijskiego i unijnego systemu potwierdza, że rynki CO2 stanowią podstawowe narzędzie przeciwdziałania zmianom klimatycznym i redukcji emisji" – mówił australijski minister ds. zmian klimatycznych i efektywności energetycznej Hon Greg Combet.

Komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard przypomniała natomiast, że unijny system handlu emisjami jest pierwszym regionalnym rynkiem CO2, który obejmuje większość europejskich państw. "Teraz z niecierpliwością czekamy na pierwsze, międzykontynentalne połączenie systemów handlu emisjami" – mówiła.

"To będzie znaczące osiągnięcie zarówno dla Europy, jak i Australii oraz kolejny dowód na silną międzynarodową współpracę na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym" – podkreśliła Hedegaard. „Wspólny system da silny impuls w kierunku ustanowienia międzynarodowego rynku CO2" – dodała.

Australia musi teraz wprowadzić na swoim rynku odpowiednie dostosowania, m.in. znieść cenę minimalną na pozwolenia na emisję CO2 oraz ograniczyć możliwość wykorzystania jednostek CO2 pozyskanych na bazie międzynarodowego Protokołu z Kioto.

Zanim jednak wypracowane zostanie pełne połączenie, rynki będą od 1 lipca 2015 r. do 1 lipca 2018 r. będą współpracowały "tymczasowo". Przedsiębiorcy z Australii będą mogli w tym czasie wykorzystywać pozwolenia z UE, by rozliczyć się z emisji CO2 w Australii. "Od dzisiaj australijskie firmy mogą nabywać unijne pozwolenia pod kątem zapewnienia zgodności z wymogami w Australii" – informował Combet.

Połączenie systemów handlu emisjami CO2 ma ułatwić funkcjonowanie firmom produkcyjnym, które działają zarówno na rynku w Europie, jak i w Australii. Żeby to umożliwić Australia i UE do połowy 2013 r. muszą doprowadzić do zgodności swoich rejestrów CO2. Australia ustanowi również pułap cenowy na pozwolenia do emisji dwutlenku węgla na poziomie ceny spodziewanej w UE na lata 2015-2016.

Komisja Europejska w najbliższych miesiącach będzie musiała dostać od państw członkowskich UE upoważnienie do rozpoczęcia budowy pełnego połączenia australijskiego i unijnego systemu handlu emisjami CO2.

 

źródło: EurActiv.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej