Zielona gospodarka

Siemens chce zbudować w tym roku w Polsce kilkadziesiąt elektrowni wiatrowych (18242)

2015-02-25


galeria

Siemens chce w tym roku intensywnie rozwijać w Polsce elektrownie wiatrowe, fot. Marek Józefiak

Siemens chce w tym roku intensywnie rozwijać w Polsce elektrownie wiatrowe. Koncern zapowiada postawienie na Pomorzu kilkudziesięciu wiatraków, których moc sięgnąć może 100 MW. Przyszłe inwestycje koncernu zależą jednak od praktycznego zastosowania przepisów nowej ustawy o OZE.

Intensywny rozwój energetyki odnawialnej w Polsce związany jest ze zobowiązaniami, jakie Polska przyjęła w zeszłym roku na unijnym szczycie klimatycznym. Do 2030 roku Unia Europejska ma zredukować emisję dwutlenku węgla o 40% w stosunku do 1990 roku. Kraje mniej zamożne, jak Polska, mają być obciążone w mniejszym stopniu niż najbogatsze. W zamian nasz kraj dostanie też 7,5 mld zł na modernizację elektrowni oraz 27,5 mld euro na ochronę środowiska. Te gigantyczne kwoty powodują, że w Polsce opłaca się dziś budować np. elektrownie wiatrowe.

– Przygotowujemy się do instalacji dwóch nowych projektów – mówi agencji informacyjnej Newseria Paweł Przybylski z Siemensa, dyrektor branży Wind Power. – Jeden składa się z 16 turbin, drugi z trzech. W sumie jest to ok. 44 MW.
W ubiegłym tygodniu rozszerzona została umowa ze spółką Polenergia na dostawę, instalację i rozruch dodatkowych trzech turbin dla farmy Skurpie. Urządzenia te zwiększą moc elektrowni wiatrowej o 7 MW. W sumie Siemens dostarczy 19 turbin.

– Bardzo intensywnie pracujemy również nad dwoma kolejnymi projektami, każdy z nich ma po kilkanaście turbin, czyli po kilkadziesiąt megawatów – deklaruje dyrektor branży Wind Power Siemensa. – Liczymy na to, że uda się porozumieć z inwestorami i zrealizować te projekty jeszcze w tym roku.

Planowane wiatraki nie będą jednak powstawać w całej Polsce. To drogie urządzenia i aby na siebie zarobiły, muszą pracować bardzo intensywnie. Rozwój energetyki wiatrowej oznacza zatem, że w cenie są działki w wietrznych rejonach Polski.

– Wszystkie te projekty, o których mówiłem, związane są z Polską północną – informuje Paweł Przybylski. – Wynika to stąd, że wietrzność na tych terenach jest najlepsza i firmy tam inwestujące są w stanie uzyskać najlepsze stopy zwrotu z inwestycji.

Sejm zakończył prace nad ustawą o odnawialnych źródłach energii. Czeka ona teraz na podpis prezydenta. W dokumencie zapisano m.in., że od przyszłego roku producenci energii wiatrowej będą się ubiegać o zamówienia podczas aukcji, której zwycięzcami zostaną ci, którzy zobowiążą się dostarczać prąd najtaniej. Siemens ma precyzyjne plany inwestycyjne na rok 2015, jednak deklaracje dotyczące kolejnego roku uzależnia od tego, jakie przepisy ostatecznie zaczną obowiązywać i jakie będą ich skutki.

– Biorąc pod uwagę tylko te dwa projekty, nad którymi już pracujemy, przygotowujemy do realizacji, moc całkowita w energetyce wiatrowej w turbinach Siemensa w połowie tego roku osiągnie poziom około 260 MW – podkreśla Paweł Przybylski. – Jeśli chodzi o przyszły rok, to jest duża niewiadoma, efekt będzie zależał właśnie od tego, które projekty zakwalifikują się do aukcji, które z nich te aukcje wygrają i w ramach których będzie można zainstalować turbinę Siemensa.

Źródło: Newseria

http://www.biznes.newseria.pl/news


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl