Zielona gospodarka

Ministerstwo Środowiska wycofuje się z ograniczenia limitów emisji CO2 (13650)

2011-12-01


Resort środowiska zdecydował się na przerwanie prac nad projektem rozporządzenia, które miało ograniczyć darmowe limity emisji CO2 na rok 2012. Przedstawiciele forum CO2 spotkali się w tej sprawie we wtorek z ministrem Marcinem Korolcem.

Ministerstwo uzasadnia swoją decyzję brakiem możliwości wejścia rozporządzenia w życie przed 1 stycznia 2012 r. oraz chęcią zachowania "stabilnych warunków funkcjonowania przemysłu".

Komentując dla "Pulsu Biznesu" wpływ tej decyzji na pozostający problem brakujących darmowych uprawnień dla Elektrowni Bełchatów, Ryszard Pazdan, prezes Atmotermu mówi: "Jeśli w takiej sytuacji rząd się wycofuje, to znaczy, że ma nadzieję na wydłużenie obowiązywania Protokołu z Kioto. Wówczas utrzymamy nadwyżki emisji CO2. Rząd liczy, żę wtedy zadowoli wszystkie branże. Ale być może wie coś, czego my nie wiemy. Bo jeśli na konferencji w Durbanie nie uda się przedłużyć obowiązywania protokołu, Unia Europejska zostanie osamotniona i może wycofać się z handlu emisjami...".

Forum CO2 Branżowych Organizacji Gospodarczych powstało w 2005 roku z inicjatywy Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców energii. Obecnie współtworzą je przedstawiciele kilku branż, m.in.: energetycznej, ciepłowniczej, chemicznej, papierniczej, hutniczej i cementowej.

 

źródło: Rynek Energii Odnawialnej


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl