więcej


Zielona gospodarka

Jedna żarówka na 60 lat (16122)

2013-09-08

Drukuj

arwka flckrNaukowcy z Uniwersytetu w Cambridge opracowali tanią, emitującą światło diodę (LED), która jest w stanie wytwarzać silne, białe światło przy wyjątkowo małym wykorzystaniu energii elektrycznej. Żarówka ma kosztować 2 funty i starczać na 60 lat.

Nowe diody są 12 razy bardziej wydajne niż tradycyjne żarówki i trzy razy bardziej wydajne od energooszczędnych, nowoczesnych świetlówek. Co więcej, diody osiągają pełne rozświetlenie natychmiast, w przeciwieństwie do obecnej generacji ekologicznych żarówek.

Żarówki nowego typu nie zawierają rtęci. To dobra wiadomość dla środowiska naturalnego. Zyskają również kieszenie konsumentów poprzez radykalne zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. Gdyby nowe żarówki zostały wykorzystane w każdym z domów, procent energii elektrycznej używanej do oświetlania mieszkań obniżyłby się od 20 do 5 proc. rocznie.

Diody LED były wykorzystywane już wcześniej, m.in. w rowerowych lampach, telefonach komórkowych, oświetleniu choinkowym. Jednak do tej pory koszty produkcji były zbyt drogie do powszechnego stosowania.

Pierwsze żarówki nowego typu mają znaleźć się w sklepach w ciągu dwóch lat.

 

źródło:  Ekologia.pl, flickr by cc

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej