Zielona gospodarka

Fotowoltaika na Wyspach będzie konkurencyjna już w 2020 r. (18008)

2014-12-18


galeria

Na dachu Ratusza w Londynie zainstalowano ogniwa fotowoltaiczne o mocy 67kW, fot. Arpingstone, Wikimedia Commons

Berliński think-tank Thema1 opublikował raport na temat kosztów inwestycji w systemy fotowoltaiczne na rynku brytyjskim. Prognozuje, że już pod koniec dekady prąd ze słońca będzie tam kosztował tyle samo, co prąd z sieci.

Jak informują autorzy raportu, koszty inwestycji w systemy fotowoltaiczne w Wielkiej Brytanii zrównują się z kosztami tego typu inwestycji w Niemczech. Spadek kosztów PV na Wyspach to efekt szybkiego rozwoju tamtejszego rynku.

Przypadek Niemiec pokazuje korzyści z rozwijania energetyki słonecznej, jako strategii mającej na celu kreowanie miejsc pracy i produkcję czystej energii. Elektrownie słoneczne montuje się bardzo szybko. To dlatego w tym roku Japończycy, w miejsce zamykanych elektrowni jądrowych, zainstalowali ogniwa fotowoltaiczne o łącznej mocy liczonej w gigawatach – informuje Thema1.

W tym roku Wielka Brytania będzie europejskim liderem w zakresie wzrostu mocy zainstalowanej w energetyce słonecznej. Brytyjski rynek PV napędzają taryfy gwarantowane, przysługujące właścicielom domowych systemów PV sprzedającym energię do sieci.

Z drugiej strony powstaje wiele naziemnych farm fotowoltaicznych – właściciele spieszą się z uruchomieniem produkcji energii przed zaplanowanym na kwiecień przyszłego roku wygaśnięciem systemu zielonych certyfikatów. Od II kwartału przyszłego roku inwestorzy naziemnych farm słonecznych będą musieli konkurować o wsparcie w ramach systemu aukcyjnego z innymi, potencjalnie tańszymi technologiami OZE, takimi jak lądowe farmy wiatrowe czy elektrownie biomasowe.

Opracowanie Marta Śmigrowska, na podstawie gramwzielone.pl.


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl