Transport

Warszawa wprowadzi preferencje dla EVs? (13482)

2011-11-03


EV_flickrWarszawski magistrat pracuje nad wprowadzeniem ułatwień dla kierowców samochodów elektrycznych.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", Urząd Miejski w Warszawie powołał specjalny zespół urzędników, którzy przygotowują propozycję uprzywilejowania kierówców poruszających się po stolicy autami z napędem elektrycznym.

Wśród pomysłów jest wpuszczenie samochodów elektrycznych na buspasy. Po umożliwieniu wjazdu na buspasy aut z napędem elektrycznym może się jednak okazać, że za nimi będą podążać także tradycyjne auta. Dlatego warszawscy urzędnicy szukają sposobu jak odróżnić auta z ekologicznym napędem od tych z napędem spalinowym.

Rozwiązaniem, które biorą pod uwagę pracownicy UM w Warszawie, może być specjalne oznakowanie samochodów elektrycznych m.in. poprzez zielone tablice rejestracyjne, ale to wymagałoby jednak decyzji na poziomie centralnym.

Nad promowaniem zielonego transportu pracuje także zespół powołany przez Ministerstwo Gospodarki. Wśród rozwiązań, które zaproponują eksperci resortu, może być m.in. zastąpienie akcyzy tzw. podatkiem ekologicznym.

 

źródło: Gram w Zielone, fot. flickr CC BY


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl