Transport

Wagony kolejowe napędzane przez baterie jonowo-litowe (10154)

2009-10-12


W Japonii rozpoczęto budowę wagonów pasażerskich nowego typu, wprawianych w ruch przez baterie jonowo-litowe. Pociągi takie w przyszłości mają zastąpić składy napędzane silnikami dieslowskimi - poinformowała dyrekcja wiodącej w kraju spółki kolejowej JR East.

Zdaniem inicjatorów projektu, jego realizacja będzie w stanie zapewnić prawie dwukrotne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Rozwijające prędkość do 100 kilometrów na godzinę wagony wyposażone w mocne baterie zamierza się wykorzystywać na tych liniach pasażerskich, które nie zostały jeszcze zelektryfikowane. Łączna długość takich tras kolejowych w Japonii wynosi około 2 tys. kilometrów.

Nowe pociągi będą także wyposażone w pantografy, co umożliwi podczas jazdy na zelektryfikowanych odcinkach linii podładowanie baterii. W dyrekcji JR Seat ocenia się, że praktyczne zastosowanie "ekologicznie czystych" pociągów nastąpi za dwa-trzy lata. Pierwsze próby robocze zaplanowano na styczeń 2010 roku.

"Moc baterii jonowo-litowych, które już teraz stosowane są w transporcie drogowym, będzie zwiększać się" - powiedział prezes spółki Satoshi Seino. "Kolejarze także powinni przechodzić na najnowsze technologie ekologiczne" - podkreślił.

źródło: Nauka w Polsce

www.naukawpolsce.pap.pl


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl