więcej


Transport

Udane lądowanie samolotu zasilanego energią słoneczną (12634)

2011-05-22

Drukuj
Sukcesem zakończył się w piątek wieczorem na lotnisku w Brukseli lot samolotu Solar Impulse – pierwszej latającej maszyny zasilanej wyłącznie energią słoneczną. Pomysłodawcy projektu chcą w ten sposób pokazać potencjał energii odnawialnej.  
Samolot wystartował w piątek o godz. 8.40 z miejscowości Payerne na zachodzie Szwajcarii. Podróż do Brukseli – rozpoczęta z 3-godzinnym opóźnieniem ze względu na silny wiatr – zajęła mu ok. 12 godzin. Piątkowy lot to zarazem pierwsza międzynarodowa podróż samolotu, który na ok. 600-kilometrowym odcinku między Szwajcarią a stolicą Belgii przeleciał nad Francją i Luksemburgiem.

Jednostka ma niezwykłą konstrukcję – jest wielkości dużego pasażerskiego samolotu, jej skrzydła mają aż 63 metry, a waży tylko 1600 kg, czyli tyle, co samochód osobowy. Tak niską masę uzyskano stosując najnowsze, lekkie kompozyty. Samolot napędzają cztery nieduże silniki elektryczne, które czerpią energię z umieszczonych na skrzydłach baterii słonecznych. Nocą prąd pobierany jest z akumulatorów ładowanych za dnia. Cała konstrukcja została zoptymalizowana pod kątem oszczędności energii.

Według pomysłodawców projektu, największym wyzwaniem podczas lotu okazała się nawigacja samolotu w międzynarodowym ruchu lotniczym.

Lot "słonecznej maszyny" był filmowany na żywo przez ekipę z towarzyszącego jej helikoptera. Nagranie zamieszczono na stronie www.solarimpulse.com.

W czerwcu samolot poleci do Francji, gdzie zostanie pokazany na paryskim pokazie lotniczym. Na rok 2013 zaplanowano lot dokoła świata większego prototypu zasilanego energią słoneczną.

Samolot zasilany wyłącznie energią słoneczną to projekt firmy Solar Impulse, stworzonej przez szwajcarskiego psychiatrę i podróżnika Bertranda Piccarda oraz pilota maszyny, Andre Borschberga.

"Zawsze chcieliśmy, by (ten samolot) stał się ambasadorem energii odnawialnej" – wyjaśnił Piccard. "Solar Impulse właśnie tworzy historię" – dodał. Borschberg przekonuje, że w podobny sposób energię słoneczną można wykorzystać do zaopatrywania w elektryczność samochodów i domów.

Piccard ma już na swoim koncie lot balonem dookoła świata. Szwajcarski psychiatra jest synem Jacquesa Piccarda, który jako pierwszy zszedł na dno Rowu Mariańskiego. 


źródło: PAP – Nauka w Polsce
naukawpolsce.pap.pl
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej