Transport

Transport we wspólnocie mieszkaniowej (20565)

Konrad Wielądek
2018-08-06


galeria

Problemy z parkowaniem, zimowy i letni smog, miejsca dla rowerów – to wszystko tematy, które wielu zarządcom spędzają sen z powiek. Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju, w ramach projektu Eko-lokator – edukacja ekologiczna i współpraca grup zawodowych związanych z zarządzaniem budynkami, proponuje bezpłatne wydarzenia na których przekaże zarządcom w Warszawie, Gdańsku (Trójmieście), Wrocławiu i Rzeszowie niezbędną wiedzę z zakresu szeroko pojętego transportu sąsiedzkiego i wspólnotowego.

Polityka transportowa miasta

Punktem wyjścia do rozważań o transporcie we wspólnocie mieszkaniowej, będzie zapoznanie się z polityką transportową miasta, w którym organizujemy wydarzenie. W ramach szkolenia zaplanowane jest spotkanie z naczelnikami wydziałów komunikacji. Celem tego spotkania będzie nie tylko przedstawienie wizji transportu w mieście, ale przede wszystkim pokazanie jak wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą się wpisać w lokalną politykę. Oraz w jaki sposób przenieść, lub wdrożyć proponowane przez miasto rozwiązania w mikro skali.

Przedstawiciele wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, przebywający na co dzień wśród mieszkańców doskonale wiedzą, jakie problemy i potrzeby na co dzień mają osoby żyjące w mieście. Wydarzenie będzie okazją do zaprezentowania własnych rozwiązań, czy też propozycji ulepszenia już proponowanych.

Poznanie polityki miasta i wejście z nią w polemikę, pozwoli na uczynienie transportu miejskiego bardziej dostępnym i przyjaznym naszym społecznościom.

Carsharing i carpooling

Carsharing i carpooling są to rozwiązania coraz częściej widoczne w naszych miastach. Głównie są to rozwiązania proponowane społeczeństwu przez prywatne firmy. W miastach pojawiają się parkingi z oznakowanymi autami, które możemy otworzyć i uruchomić za pomocą aplikacji. Na spotkaniach Eko-lokatora, poświęconych zagadnieniom transportowym, opowiemy o tym, jak powyższy pomysł można zastosować we wspólnocie i spółdzielni mieszkaniowej. Jak przekonać mieszkańców do współdzielenia samochodów, które sprzyja również integracji lokalnej społeczności, wpływając pozytywnie na relacje pomiędzy sąsiadami, a w ostatecznym rozrachunku - w szerszej skali - poprawia ogólny komfort życia w mieście. Mniejsza wszak ilość pojazdów, to mniejszy tłok na ulicach i czystsze powietrze.

Rower jako ekologiczny środek transportu

Rosnąca długość i ilość ścieżek rowerowych w miastach, coraz częściej zachęca  mieszkańców do wyboru transportu rowerowego. Czynnikami motywującymi są również przyczyny ekonomiczne, ponieważ podróż transportem przez miasto wiąże się z kupnem biletu. W skali miesiąca, czy roku jest to znacząca kwota. A największą motywacją jest szybkość przemieszczania się. Jadąc rowerem przez miasto unikamy spóźnionego autobusu oraz stania w korkach.

Na bezpłatnym szkoleniu o transporcie, poruszymy również problem wiat rowerowych na osiedlach. Omówimy zagadnienia prawne z tym związane, a ponadto opowiemy o kosztach tego typu inwestycji. Zbudowanie parkingu rowerowego wiąże się nie tylko z finansami, ale przede wszystkim z zapewnieniem bezpieczeństwa mieniu naszych mieszkańców. O tym jak chronić nasze rowery przed niepożądanymi gośćmi, również opowiemy na naszym wydarzeniu.

Prowadzący blok „rowerowy” odwoływać się będą do lokalnej polityki transportowej danego miasta, w tym miejskich dotacji na tego typu inwestycje oraz innych form pomocy, np.  dotacji.

Problemy parkingowe

Wielu z nas niejednokrotnie słyszało od mieszkańca: „Panie, ja nie mam gdzie zaparkować!”. Problem z parkowaniem jest spowodowany nie tylko wzrostem zamożności naszego społeczeństwa, a przede wszystkim przypływem używanych, tańszych aut z zachodu. Według danych GUS na jedno auto w Polsce przypada dwóch Polaków! Biorąc po uwagę powyższy wskaźnik na jeden budynek z 40 mieszkaniami, zakładając że w każdym żyją min. 2 osoby, powinniśmy mieć 40 miejsc parkingowych. Marzenie…

Tu z pomocą przychodzi nam technologia. Na najbliższych bezpłatnych szkoleniach w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku (Trójmieście) i Rzeszowie opowiemy o dostępnych na rynku rozwiązaniach parkingowych. Opowiemy nie tyle o uwarunkowaniach prawnych, ale przede wszystkim o kosztach inwestycji i możliwościach finansowania. Ponownie odwołamy się do polityki transportowej miasta i planowanych przez miasto rozwiązań. Ocenimy wpływ tych rozwiązań na  spółdzielnię czy wspólnotę.

Bezpłatne szkolenia „Transport sąsiedzki” odbędą się w czterech miastach: w Warszawie, Gdańsku (Trójmieście), Wrocławiu i w Rzeszowie.

Więcej informacji oraz rejestracja na wydarzenie znajdziecie Państwo TUTAJ.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych: samorządowców, członków zarządu wspólnot, deweloperów, zarządców, mieszkańców, którzy chcą zmienić swoje otoczenie, by wszystkim żyło się lepiej.

 

Konrad Wielądek
specjalista ds. PR


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl