więcej


Transport

Kolejny elektryczny samochód (15303)

2013-02-03

Drukuj

materiał prasowy MARR S.A.Produkcję elektrycznego samochodu o nazwie 4E rozpoczyna Romet, a prototyp kolejnego EV opracowanego w naszym kraju pokazała Mielecka Agencja Rozwoju Regionalnego MARR SA.

Prototyp samochodu elektrycznego opracowanego w Mielcu to efekt projektu MARR, na którego realizację mielecka firma pozyskała 19 mln zł z unijnego Programu Operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka". Realizacja całęgo projektu trwała 3 lata, a budowa prototypu elektrycznego pojazdu zajęła 18 miesięcy. Oprócz budowy elektrycznego auta MARR w ramach unijnego projektu zrealizował także m.in. 200 stacji ładowania elektrycznych pojazdów w wybranych miastach na terenie naszego kraju.

Prototyp samochodu opracowanego przez MARR ma zasięg 150 km i może poruszać się z maksymalną prędkością do 110 km/h. Ładowanie baterii zajmuje do 6 godzin. Szacuje się, że koszt eksploatacji pojazdu wyniesie do 4 zł/100 km - w zależności od wielkości taryfy za energię elektryczną.

Niewiadomo, czy podobnie jak 4E Rometa, elektryczny samochód opracowany w Mielcu trafi do seryjnej produkcji. Autorzy projektu szukają w tym celu inwestora, a szacuje się, że opracowanie wersji produkcyjnej auta może kosztować nawet kilkadziesiąt milionów euro.

 

źródło: Gram w Zielone, fot. materiał prasowy MARR SA

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej