Transport

Clicktrans.pl – już milion kilogramów CO2 w atmosferze mniej! (15702)

2013-05-19


Clicktrans.pl jest serwisem aukcyjnym usług transportowych, który pomaga walczyć z pustymi przebiegami – od czasu powstania zapobiegł emisji już ponad miliona kilogramów CO2 do atmosfery. Aby zneutralizować taką ilość dwutlenku węgla, potrzebnych jest rocznie aż 135 tysięcy drzew! Dla porównania statystyczny Polak przyczynia się rocznie do emisji ok. 8 tysięcy kg CO2.

Według danych Komisji Europejskiej udział procentowy pustych przebiegów w Polsce w transporcie krajowym jest wysoki i wynosi 35% przy średniej dla UE na poziomie 27%. Idea Clicktrans.pl polega na tym, aby szukając ofert przeprowadzki, transportu mebli czy samochodu korzystać z usług przewoźników, którzy i tak jadą w danym kierunku, i mogą wziąć nasz ładunek przy okazji. Tym sposobem redukowana jest ilość pustych przebiegów.

Kliknij, aby powiększyć

 

Clicktrans

 

Coraz więcej osób przy szukaniu transportu korzysta z aukcji internetowych. Podstawowy powód? Koszty takiego przewozu są niższe nawet do 60%. Poszukujący transportu np. mebli czy motocykla wystawia w serwisie ogłoszenie, które od razu trafia do tysięcy zarejestrowanych i zweryfikowanych przewoźników. Wśród nich znajdują się ci, którzy i tak jadą w danym kierunku, i nasz ładunek mogą zabrać w bardzo okazyjnej cenie, równocześnie ograniczając emisję spalin. Np. ostatnio za transport motocykla Suzuki na trasie Radom – Londyn (ponad 1730 km) zleceniodawca zapłacił 400 zł, podczas gdy regularne ceny zaczynają się zwykle od 800 zł. To rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne.

Clicktrans.pl włącza się tym samym w grupę serwisów, które swoje działanie opierają na zasadzie sharing economy. Współdzielenie usług to obecnie jeden z głównych trendów w gospodarce. Korzystanie z transportu zorganizowanego na Clicktrans.pl oznacza nie tylko oszczędności dla środowiska, lecz również dla zlecających transport. Oszacowano, że dzięki serwisowi zleceniodawcy zaoszczędzili już ponad 2 mln zł.

Natomiast dla wielu małych firm przewozowych Clicktrans.pl stanowi główne źródło zleceń i pomaga tak organizować pracę, aby wykorzystanie samochodów było jak najbardziej optymalne. Jest to szczególnie ważne w świetle danych Komisji Europejskiej, według których w Polsce transportuje się rocznie ok. 1 200 mln ton ładunków i polski rynek transportowy jest na trzecim miejscu pod względem dynamiki wzrostu w UE. Komisja zakłada, że do 2050 roku transport towarów ma wzrosnąć o 80% w porównaniu z rokiem 2005 – oznacza to, że temat jego optymalizacji stanie się kluczowym dla środowiska.

 

źródło: www.clicktrans.pl


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl