więcej


Świecące rośliny mogą oświetlać ulice miast (11793)

2010-12-04

Drukuj
Roślinę emitującą światło wyhodowali w laboratorium naukowcy z Tajwanu. Było to możliwe dzięki wprowadzeniu nanocząsteczek złota do liści rośliny wodnej Bacopa caroliniana (bakopa karolińska). Badacze uważają, że rośliny te mogą oświetlać ulice miast – piszą portale internetowe.  
Świecąca roślina jest pierwszą tego typu, wyhodowaną w warunkach laboratoryjnych.
Jak poinformował portal Daily Tech, badania naukowców z Academia Sinica i National Cheng Kung University w Taipei na Tajwanie, miały konkretny cel. Chodziło o zastąpienie nietoksycznym materiałem organicznym cząstek toksycznego fosforu w diodach LED.

Badacz prof. Shih-Hui Chang powiedział w oświadczeniu dla prasy, że istotne jest stworzenie nowej technologii produkcji silnych diod LED coraz częściej zastępujących tradycyjne oświetlenie uliczne. W trakcie badań, uczeni zwrócili uwagę na nanocząsteczki złota i chlorofil.

Portal Highlights in Chemical Technology podaje, że wykorzystali oni zjawisko bioluminescencji chlorofilu po oświetleniu go nadfioletem o długości powyżej 400 nm. Nanocząsteczki złota, po oświetleniu nadfioletem o mniejszej długości fali, świecą białoniebieskim światłem.

Eksperci z Tajwanu wprowadzili do liści bakopy karolińskiej specjalnie ukształtowane nanocząsteczki. Po oświetleniu nadfioletem o mniejszej od 40 nm długości fali, cząsteczki złota pobudziły chlorofil do świecenia silnym czerwonym światłem.

Współprowadzący badania, prof. Yen Hsun Su uważa, że te rośliny, po dopracowaniu, mogą być ustawiane na ulicach, by je oświetlać nocą. "Bio-LED może także być użyte do oświetlania dróg przez niektóre przydrożne drzewa. Zmniejszy to zdecydowanie emisję CO2 i wydatek energii, a nawet zaabsorbuje CO2, bowiem drzewa bio-LED nie stracą zdolności fotosyntezy" – poinformował prof. Yen Hsun Su w oświadczeniu dla prasy. 

źródło: PAP – Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej