Polityka klimatyczna

Znajdujemy się w Punkcie Krytycznym. Co dalej?! (20113)

2017-05-04


galeria

Czy przyszłość oparta na węglu i ropie ma rację bytu? Dlaczego tak mocno cierpimy  z powodu smogu? W jaki sposób skutecznie zmniejszyć poziom zanieczyszczenia powietrza? Czy kupno bananów wpływa na klimat? Dlaczego w Berlinie nie ma korków? I czy zmiana klimatu sprawi, że staniemy się klimatycznymi uchodźcami?  

Odpowiedzi na powyższe i inne, bardzo intrygujące pytania znajdziemy w najnowszym filmie "Punkt krytyczny - Energia odNowa". Będzie ich poszukiwał aktor Marcin Dorociński. Twórcami dokumentu są Fundacja WWF Polska wraz z partnerami projektu Energia odNowa. Reżyserią filmu zajął się dokumentalista Łukasz Bluszcz. Polska premiera już 14 maja w Warszawie.

"Punkt krytyczny - Energia odNowa" to pierwszy polski pełnometrażowy film oraz dziesięcioodcinkowy serial na temat zmiany klimatu i nieuniknionej rewolucji energetycznej. Twórcy pokazują, dlaczego klimat nagle się zmienia i przed jakimi wyzwaniami w związku z tym stajemy. Dowiadujemy się co sprawiło, że równowaga klimatu na Ziemi została zachwiana i jakie są tego skutki. Film odpowiada też na pytania; czy można poradzić sobie ze smogiem, jaki jest ślad węglowy pomidora i co musi się wydarzyć, żeby nie doszło do tragedii na miarę zagłady dinozaurów. Nad światem i Polską unosi się bowiem widmo powodzi, suszy, braku wody pitnej i żywności. Film zwraca też uwagę na kwestię alternatywnych źródeł energii i problemów z jakimi w naszym kraju borykają się ich zwolennicy. Dokument nie tylko ostrzega, lecz także proponuje rozwiązania dotyczące tego, jak możemy pomóc powstrzymać nadchodzącą katastrofę. Te zmiany już zachodzą i zarówno dla Polski, jak i dla nas samych jest to Punkt Krytyczny.

Film i serię odcinków wyreżyserował Łukasz Bluszcz, reżyser i scenarzysta programów oraz filmów dokumentalnych dla Discovery, BBC czy Al Jazeera English – takich jak m.in. Przystanek Bieszczady, Chopin Reloaded, Był Bunt. Narratorem filmu jest Marcin Dorociński, który kolejny raz bierze udział w projekcie na rzecz ochrony środowiska. Producentem wykonawczym projektu jest Vision HouseProductions – dom produkcyjny od ponad dziesięciu lat tworzący filmy dokumentalne oraz programy dla polskich i zagranicznych stacji telewizyjnych.

Premiera filmu odbędzie się w weekend otwarcia festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Warszawie - 14 maja o godzinie 15 w Kinotece w PKIN. Jest to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i trzeci co do popularności festiwal filmów dokumentalnych w Europie. Jest to jednocześnie jedyny festiwal w Europie, który na tak dużą skalę odbywa się równolegle w kilku miastach. Oprócz pokazów podczas festiwalu, "Punkt krytyczny - Energia odNowa" będzie można zobaczyć w ośmiu polskich miastach: Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie, Gdańsku i Bydgoszczy oraz dwóch za granicą: Berlinie i Brukseli. Projekcje poza festiwalowe odbędą się w ramach bezpłatnych pokazów, na które można się zarejestrować na stronie kampanii www.energiaodnowa.pl/pl/film. Po każdej projekcji filmu odbędzie się debata z ekspertami na temat przyszłości Polski w świecie odchodzącym od węgla i innych paliw kopalnych. Natomiast odcinki serii dokumentalnej będzie można zobaczyć na antenie Discovery Polska już jesienią.

- Film i serial "Punkt krytyczny - Energia odNowa" powstały w ramach kampanii zainicjowanej przez Fundację WWF Polska "Energia odNowa". Nasza produkcja ma w przejrzysty sposób pokazać, że jesteśmy w epicentrum zmian prowadzących do świata bardziej przyjaznego dla klimatu – mówi Tobiasz Adamczewski, ekspert ds. klimatu i koordynator kampanii w WWF. - Chcemy, aby Polacy dowiedzieli się i zrozumieli co się wokół nich dzieje oraz jaki wpływ ma każdy z nas na ochronę klimatu. Celem kampanii jest pokazanie, że prowadzenie odpowiedzialnej polityki klimatycznej, w tym rozwój odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej i innych innowacji, będzie korzystne dla nas samych – dodaje Adamczewski.

Produkcja filmowa jest częścią projektu "Energia odNowa". Partnerami przedsięwzięcia są: Instytut na rzecz Ekorozwoju, Krajowa Agencja Poszanowania Energii, Instytut Energetyki Odnawialnej. Obsługą PR kampanii zajmuje się agencja First Aid Communication, która od 2010 roku wspiera komunikacyjnie projekty związane z ochroną środowiska oraz zrównoważonym rozwojem.

Szczegółowe informacje na temat kampanii można znaleźć na stronie EnergiaodNowa.pl

Źródło: WWF Polska


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl