Polityka klimatyczna
Skuteczna adaptacja do wzrastającego zagrożenia powodziami w Europie (19531)
2016-06-21Z badań przeprowadzonych przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej wynika, że zamiast zapobiegać występowaniu powodzi lepiej ograniczać ich negatywne skutki.
W ramach prac Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej (Joint Research Centre, JRC) przeprowadzono badania, w ramach których analizuje się korzyści związane z zastosowaniem różnych metod przygotowania na zagrożenie powodziowe w Europie. Są to poniższe metody:
- podnoszenie zabezpieczeń przeciwpowodziowych
- zwiększanie retencji na powierzchnia zabudowanej
- redukcja wrażliwości
- relokacja obiektów zagrożonych
Wszystkie prognozy oraz obecne obserwacje wskazują na znaczny wzrost zagrożenia ze strony powodzi, stąd prowadzonych jest wiele analiz badających poszczególne metody adaptacyjne. Jednym z najważniejszych wniosków jakie udało się do tej pory uzyskać jest stwierdzenie, że działania adaptacyjne polegające jedynie na podnoszeniu budowli zabezpieczających są rozwiązaniem chwilowym i nieskutecznym w dłuższej perspektywie czasu. Skuteczne zabezpieczenie przed negatywnym wpływem powodzi powinno być procesem uwzględniającym wszystkie opcje dostępne dla danego regionu rozpatrywane w odniesieniu do zlewni cieku, nie zaś do jego fragmentów.
Adaptacja do wzrastającego zagrożenia powodziami w Europie powinna być oparta głownie na redukowaniu wpływu, a nie zapobieganiu występowania
Głównym wnioskiem z przeprowadzonego badania jest stwierdzenie że lepszy skutek przynosi ograniczanie negatywnego wpływu powodzi, a nie zapobieganie jej wystąpieniu. Przez to działaniami faworyzowanymi przez JRC są np. relokacja i działania oparte na zmniejszaniu szkód (np. tworzenie pływających budynków).
Scenariuszem klimatycznym wykorzystanym w badaniu jest RCP8.5, który zakłada wysokie stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze i przewiduje wzrost temperatury o 4°C do końca tego wieku. Okresem bazowym są lata 1976-2005, natomiast korzyści z implementacji działań adaptacyjnych zostały określone dla lat 2006-2100.
Rys. 1 Estymacja roczna populacji ogarniętej zagrożeniem powodziowym związanym ze zmianami klimatycznymi w przypadku zastosowania działań adaptacyjnych (czerwony) oraz braku działań (szary).
Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na stronie: http://phys.org/news/2016-03-europe-aim-impact.html#nRlv
Joint Research Centre (Wspólne Centrum Badawcze) jest Dyrekcją Generalną Komisji Europejskiej, w skład którego wchodzi siedem instytutów naukowych zlokalizowanych w pięciu państwach członkowskich Unii Europejskiej: Belgii, Niemczech, Włoszech, Holandii i Hiszpanii.
Źródło: www.klimada.mos.gov.pl
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl