więcej


Polityka klimatyczna

Kryzys COVID-19, a gospodarka? A co dzieje się z Zielonym Ładem? (21257)

2020-04-09

Drukuj
galeria

Europa stoi w obliczu bezprecedensowego kryzysu zdrowotnego i gospodarczego. Oprócz wpływu kryzysu COVID-19 na życie ludzi, działalność gospodarcza w dużej mierze została wstrzymana, odchodząć od wzorców produkcji i konsumpcji, jakie znaliśmy, aby spowolnić pandemię.

Tryliony euro i dolarów zostały zmobilizowane przez rządy, instytucje finansowe i UE, aby zapewnić natychmiastowe wsparcie dla systemów opieki zdrowotnej i zastrzyknąć płynność ekonomiczną, przekazując gotówkę firmom i pracownikom na pokrycie rachunków i płac, próbując zapobiec całkowitemu załamaniu gospodarczemu.

Warunki związane z przyszłymi bodźcami gospodarczymi są kluczowe dla agendy zmian klimatu: czy odbudujemy gospodarkę w odniesieniu do granic planet? Czy zainwestujemy w nową infrastrukturę stanowiącą podstawę przejścia do neutralności klimatu? Czy umieścimy ludzi w centrum tych pakietów odzyskiwania zamiast zanieczyszczających gałęzie przemysłu? Czy UE spełni swoją odpowiedzialność wobec swoich globalnych partnerów i świata rozwijającego się?

Nadchodzące długoterminowe środki naprawy gospodarczej powinny zatem spełniać szereg warunków: potrzebne są inwestycje w realną gospodarkę, inwestycje kapitałowe i infrastrukturalne we wszystkie sektory gospodarki, aby przyspieszyć przejście do neutralności klimatycznej. Jednocześnie wszelkie wsparcie powinno odróżniać to, czy odbiorca jest wyraźnie zaangażowany i działa na rzecz dekarbonizacji. Równie ważne jest stworzenie, odpowiednio, ram prawnych i politycznych, które umożliwią realizację tych transformacyjnych inwestycji. Rządy nie mogą wycofywać się ze zobowiązań dotyczących klimatu i środowiska, ale muszą zapewnić wystarczającą przestrzeń polityczną i fiskalną do działania po przywróceniu podstawowego funkcjonowania.

I wreszcie, powinniśmy umieścić ludzi w centrum tych pakietów naprawczych i starać się zreformować niektóre podstawowe wady utrudniające sprawiedliwe przejście, takie jak subsydia na paliwa kopalne lub nieuczciwe opodatkowanie.

Komisja Europejska ogłosiła, że ​​pozostanie przy „Europejskim Zielonym Ładzie”, koncentrując się na ożywieniu „digitalizacji, dekarbonizacji i odporności”.

Źródło: newsletter projektu UNIFY, o projekcie UNIFY po Polsku, o projekcie UNIFY po angielsku (tu możesz się zapisać na newsletter)

Artykuł pochodzi z newsletteru projektu "LIFE_UNIFY – łącząc Unię Europejską na rzecz działań klimatycznych" (LIFE_UNIFY – Bringing the EU together on climate action)

Więcej o projekcie:

https://www.pine.org.pl/unify/

https://unify.caneurope.org/about-us/Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej