Polityka klimatyczna

Nowa biogazownia rolnicza w woj. warmińsko-mazurskim (17760)

2014-10-09


galeria

Biogazownia w Niederbrechen, Niemcy, fot. Volker Thies, CC BY-SA 3.0

W gminie Kisielice koło Olsztyna uruchomiono kolejną biogazownię na Warmii i Mazurach. Lokalne władze zapewniają, że inwestycja będzie miała duży wpływ na ich gminę, a władze województwa dekalrują priorytetowe traktowanie inwestycji w OZE.

Substratem wykorzystywanym do produkcji energii będzie kiszonka kukurydzy zbierana z ok. 500 hektarów upraw. Inwestorem jest spółka BIO-NIK Elektra Sp. z o.o.

Moc elektryczna biogazowni rolnicznej uruchomionej w Kisielicach wynosi 0,99 MW, a moc cieplna przekracza nieznacznie 1 MW. Szacowana roczna produkcja energii elektrycznej to 8 tys. MWh, a energii cieplnej - 8,25 MWh. W rejestrze biogazowni rolniczych, który prowadzi Agencja Rynku Rolnego, jest wpisanych już 48 inwestycji tego typu.

Podczas uroczystości otwarcia biogazowni w Kisielicach marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas podkreślił, że inwestycje związane z biomasą, biogazem, fotowoltaiką i małymi elektrowniami wiatrowymi to priorytety województwa.

Na Warmii i Mazurach działa już kilka biogazowni rolniczych i farm wiatrowych, a także powstają tam pierwsze instalacje fotowoltaiczne - w tym farma fotowoltaiczna na podolsztyńskim lotnisku w Gryźlinach. Czytaj więcej o budowie farmy fotowoltaicznej na lotnisku w Gryźlinach w artykule: Czesi zaprojektują i zbudują farmę fotowoltaiczną pod Olsztynem

Inwestycje w odnawialne źródła energii w woj. warmińsko-mazurskim są w większości współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Warmii i Mazur na lata 2007-2013. Funkcję instytucji pośredniczącej pełni Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

źródło: www.gramwzielone.pl
www.gramwzielone.pl


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl