Nauka o klimacie

Zaśnieżony stożek góry Fudżi może wkrótce zazielenić się (8999)

2010-02-02


Śnieżnobiały wierzchołek legendarnej góry Fudżi w następstwie globalnego ocieplenia może wkrótce się zazielenić. Do takiego wniosku doszli naukowcy japońscy w wyniku wieloletniej obserwacji sytuacji ekologicznej na najwyższym w kraju szczycie górskim, uważanym za symbol i dumę narodową Japonii.
Według profesora Takehiro Masudzawy z Uniwersytetu Shizouka, wskutek podwyższenia temperatury powietrza, w górnej części wzniesienia o wysokości 3 776 metrów zaczęły już kiełkować nasiona trawy i niektórych roślin, jakie jeszcze całkiem niedawno z trudem mogły przetrwać tylko na zboczach Fudżi, na poziomie 2,5 tys. metrów.
 

Ekolodzy przypominają, że strefa wiecznej zmarzliny w 1976 roku wynosiła prawie 700 metrów. Później znacznie się cofnęła. Do 1998 roku zmniejszyła się jeszcze o 100 metrów.

Ostatnio roślinę karmnik kwitnący (Sagina Japonica) znaleziono w pobliżu wierzchołka Fudżi. Wcześniej uważano jej występowanie w tym miejscu za niemożliwe z powodu niskiej temperatury, silnych wiatrów, intensywnych promieni ultrafioletowych i braku substancji odżywczych w glebie górnej części stożka.
 

Góra Fudżi jest położona 150 kilometrów na zachód od Tokio. Jest ona wygasłym wulkanem. Jego ostatnia erupcja nastąpiła w 1707 roku. Najwyższa w Japonii góra ma idealny stożkowy kształt i jest obiektem szczególnego szacunku Japończyków. Przylegająca do niej strefa wchodzi w skład parku narodowego Fudżi-Hakone-Izu.
 

źródło: PAP – Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

 


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl