Nauka o klimacie

W Arktyce rusza potężny odwiert (17594)

2014-08-28


galeria

Morze Karskie, ujścia Obu i Jeniseju. Fot. NASA.

Po latach przygotowań spółki ExxonMobil i OAO Rosneft otrzymały zielone światło dla wartych 700 mln dolarów wierceń na Morzu Karskim. Planowane jest 40 odwiertów.

Najbardziej wysunięty na północ odwiert rosyjski zapewni dostęp do złoża o powierzchni Moskwy. szacuje się, że zapewni on ok. 9 mld baryłek ropy. Amerykanie wyślą na północ platformę West Alpha.

Podczas pobytu w Soczi prezydent Rosji Władimir Putin chwalił ExxonMobil, nazywając firmę „starym i wiarygodnym partnerem eneregetycznym Rosji”. Pod rządami Putina Rosja agresywnie próbuje wzmocnić swoją pozycję głównego eksportera ropy i gazu do sąsiednich krajów europejskich. W zeszłym roku Rosja produkowała średnio 10,5 mln baryłek ropy dziennie. Jednakże status kraju jako giganta energetycznego staje pod znakiem zapytania po aneksji Krymu. Próbując ograniczyć podstawowe źródło bogactwa i władzy w Rosji, Stany Zjednoczonych i Europa wydały sankcje, które zabraniają Moskwie dostępu do zachodnich technologii potrzebnych do uzyskania dostępu do polarnego złóż ropy, a także złóż niekonwencjonalnych – ich eksploatacja może być w tej chwili prowadzona wyłącznie dzięki wierceniom poziomym i szczelinowaniu hydraulicznemu.
Michael A. Levi, ekspert energetyczny z amerykańskiej Rady Stosunków Zagranicznych powiedział New York Times, dlaczego te sankcje mają znaczenie:

Największym atutem, jaki posiadają w tej chwili zachodnie koncerny energetyczne, jest ich zaawansowanie technologiczne. Dlatego sankcje moga mieć znaczący wpływ: chińskie koncerny nie mogą dostarczyć technologii eksploastacji gazu łupkowego tam, gdzie blokowane są firmy amerykańskie. Chińczycy mają ludzi i kapitał. Nie mają jednak technologii.

Mimo sankcji, ExxonMobil nadal będzie zaangażowany w wiercenie studni, umowa została bowiem podpisana przed wprowadzeniem sankcji. Szef rosyjskiego oddziału ExxonMobil Glenn Waller wydaje się obojętny na geopolityczne skutki współpracy z Rosjanami, nazywając wiercenie studni „historycznym momentem dla światowej branży naftowej”. Firmy zaangażowane w projekt wyglądają na równie mało zainteresowane konsekwencjami ewentualnego wycieku ropy na środowisko Arktyki.

Ze względu na ekstremalne warunki pogodowe oraz obecność kry, wydobycie ropy w Arktyce wiąże się z wysokim ryzykiem. Oznacza to również, że znacznie trudniejsze staje się usunięcie ewentualnego wycieku. Według Pew Environment Group, firmy naftowe są nieprzygotowane na wyciek w tym regionie.

Komentując zgodę na nowy odwiert, Gustavo Ampugnani, odpowiedzialny za arktyczną kampanię Greenpeace, powiedział: „West Alpha szybko stanie się najbardziej sporną platformą wiertniczą na świecie". Dodał, że plan odwiertów w tak wrażliwym ekologicznie regionie jest absurdalny. Wyciek ropy może zniszczyć kruchy ekosystem regionu i istotnie wpłynąć na cztery miliony ludzi, w tym ludy syberyjskie.

 

Tłumaczenie Michał Olszewski
źródło: tcktcktck.org

 

 

Redakcja ChronmyKlimat.pl zezwala na przedruk tego artykułu pod warunkiem podania źródła wraz z aktywnym linkiem do portalu (ChronmyKlimat.pl).


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl