więcej


Nauka o klimacie

Rafy koralowe przy brzegach adaptują się do globalnego ocieplenia (8892)

2010-12-05

Drukuj

img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Rafy koralowe żyjące blisko brzegów lepiej radzą sobie z globalnym ociepleniem. Adaptują się tam do wyższych temperatur. Nadal jednak koralowce żyjące daleko od brzegów giną coraz szybciej – wynika z badań opublikowanych w "Ecology Letters".  

W ramach badania, uczeni z Australii, Wlk. Brytanii, Meksyku i USA stworzyli mapę raf i barier koralowych poddanych działaniu globalnego ocieplenia wzdłuż Wysp Bahama i określili m.in. jakie temperatury wody morskiej wpływają na stan koralowców.

Stworzono cztery hipotetyczne scenariusze reakcji koralowców na rosnące temperatury wody morskiej. "Dobrą wiadomością jest to, że niektóre lokalizacje, jak wykazaliśmy to w naszych wygenerowanych scenariuszach, pomagają koralowcom adaptować się do wyższych temperatur" – powiedział kierujący zespołem badaczy prof. Peter J. Mumby z Global Change Institute.

Jak dodał, badania określiły najlepsze miejsca do ochrony koralowców, znajdujące się w strefach przybrzeżnych. Informacje te zostaną przekazane ekologom na Bahamach, którzy ratują rafy koralowe.

Prof. Mumby przypomniał, że światowe oceany stają się coraz cieplejsze z powodów rosnącej koncentracji dwutlenku węgla.

Naukowcy ostrzegają, że wzrost temperatur doprowadzi do masowego wymierania koralowców. Wzrost temperatury morza już o mniej niż 1 st. C wywołuje blaknięcie koralowców. Ich niszczenie przyczyni się do częstszego niż zwykle występowania powodzi i erozji, a co za tym idzie destrukcji rybołówstwa i turystyki. Dotknie to głównie przybrzeżnych regionów Azji i Pacyfiku.

źródło: PAP – Nauka w Polsce, fot. www.sxc.hu
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej