więcej


Nauka o klimacie

Prognostyk: Punkt zwrotny zmian klimatycznych może nadejść bez ostrzeżenia (8995)

2010-02-16

Drukuj
Czołowy prognostyk Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis ostrzega, że znacznie trudniej jest, niż dotychczas sądzono, przewidzieć kiedy nastąpią drastyczne zmiany w naturalnym systemie Ziemi. To niepokojące odkrycie dla naukowców próbujących zidentyfikować punkty zwrotne, które mogłyby popchnąć zmiany klimatyczne w kierunku nieodwracalnej globalnej katastrofy.
"Wielu naukowców od lat poszukuje znaków ostrzegawczych, które zwiastowałyby nagłe zmiany w naturalnych systemach, w nadziei, że uda się im zapobiec lub przyspieszyć przygotowania na ich nadejście. Nasze nowe badanie niestety wskazało, że zmiany z potencjalnie dużymi konsekwencjami mogą nastąpić bez ostrzeżenia mogą pojawić się gwałtownie" powiedział ekolog teoretyk prof. Alan Hastings z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

  "Oznacza to, że niektóre skutki globalnych zmian klimatu w ekosystemach mogą wystąpić tylko raz. Z tego punktu widzenia osiągnięcie stanu poprzedniego w ekosystemach będzie bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe" dodał.

  Obecne badanie koncentruje się na modelach z ekologii, ale odkrycia mogą być zastosowane do innych kompleksów systemów, szczególnie dotyczących zaangażowania aktywności ludzkiej takiej jak: zbieranie plonów, zasobów ryb czy rynków finansowych podano w informacji prasowej zamieszczonej w serwisie "EurekAlert".

  Prof. Hastings jest światowej sławy ekspertem wykorzystującym symulacje matematyczne w pracach nad poznaniem systemów naturalnych. W 2006 roku naukowiec otrzymał prestiżową nagrodę im. Roberta H. MacArthura, przyznawaną przez Towarzystwo Ekologiczne Ameryki. Naukowcy są zgodni co do tego, że globalne zmiany klimatyczne spowodowały już poważne zmiany w środowisku w częstotliwości opadów, suszach, falach gorąca i pożarach lasów, podnoszeniu się poziomu morza, limitowaniu wody w wyjałowionych rejonach oraz rozszerzaniu się serii patogenów tropikalnych powodujących choroby ludzi.

Wśród punktów zwrotnych naukowcy wymieniają: całkowity zanik latem lodu na Morzu Arktycznym, prowadzący do dramatycznych zmian w cyrkulacji oceanu i wzorach klimatycznych na całej półkuli północnej, przyspieszając topnienie lodu na Grenlandii i w Antarktyce, co z kolei wpłynie na wzrostu poziomu morza do 1,8 metra lub więcej w ciągu stulecia, a także zakwaszenie oceanu w wyniku absorpcji dwutlenku węgla, powodując potężną dezorganizację łańcucha pokarmowego w oceanach.

źródło: PAP – Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej