więcej


Nauka o klimacie

Niedźwiedzie polarne migrują (9007)

2010-01-19

Drukuj

img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Niedźwiedzie zmieniają dotychczasowe środowisko, w którym żyją, w odpowiedzi na zmniejszającą się dostępność lodu morskiego w południowej części Morza Beauforta – wykazały długoterminowe badania.

Karyn Rode, biolog badająca od lat niedźwiedzie polarne dla Służby Połowu i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych powiedziała, że dane zgromadzone w latach 1979-2005 wskazują, iż niedźwiedzie polarne wiosną coraz częściej pojawiają się na lądzie i otwartym morzu. Oznacza to, że zwiększają się szanse spotkania z człowiekiem.

Warunki klimatyczne i zachowania niedźwiedzi polarnych były obserwowane przez ponad 27 lat przez zespół Minerals Management Services w południowej części Morza Beauforta. Na podstawie tych danych ustalono, że w miarę jak zmieniały się warunki, niedźwiedzie szukały innych środowisk. Między 1979 a 1987 12 proc. śladów tych zwierząt było powiązanych z brakiem lodu. Między 1997 a 2005 już 90 proc. obserwacji niedźwiedzi było powiązane z brakiem lodu - podają naukowcy.

"Niedźwiedzie częściej widziano na otwartych wodach i lądzie niż na lodzie morskim. W tym samym czasie zaobserwowano zmiany w lodzie, sugerując, że te obserwację są wzajemnie połączone" - mówi Rode.

Wyniki badań zostały opublikowane w piśmie "Arctic Institute of North America".
Niedźwiedź polarny jest ssakiem niemal morskim potrzebującym do przetrwania jedynie kawałka pływającego lodu i żywności znajdowanej w wodzie. Przystosował się do życia na lądzie, morzu i lodzie.
 

źródło: PAP - Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej