więcej


Nauka o klimacie

Mapa Świata + 4°C (9050)

2009-10-28

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Podczas otwarcia wystawy poświęconej zmianom klimatu, w londyńskim Muzeum Nauki zaprezentowana została nowa mapa, ilustrująca potencjalne skutki zmian klimatu, związane ze wzrostem globalnej temperatury o 4 stopnie Celsjusza.
Jest to projekt zrealizowany przez rząd Wielkiej Brytanii przy współpracy z naukowcami z Met Office. Mapę stworzono w oparciu o najnowsze wyniki badań naukowców z Met Office Hadley Centre, z których wynika, że w przypadku nie podjęcia poważnych działań redukujących emisję gazów cieplarnianych, globalna temperatura może wzrosnąć o 4 stopnie Celsjusza już do roku 2060.

Zaprezentowany na mapie wzrost temperatury rozkłada się nierównomiernie w różnych częściach globu. Zakłada się szybszy wzrost temperatury panującej na lądach, szczególnie w dużych szerokościach geograficznych. Średnia temperatura panująca na lądach wzrosłaby wówczas o 5,5 stopnia Celsjusza w porównaniu do poziomów z okresu przedprzemysłowego.

Na mapie zilustrowany został zasięg oddziaływania najważniejszych skutków globalnego ocieplenia, takich jak: wzrost poziomu morza, zagrożenia pożarowe, nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych (w tym susz), a także zmiany w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego, dostępności wody oraz wydajności produkcji rolnej.

W obliczu katastrofalnych skutków globalnych zmian klimatu, jakie zostały przedstawione na mapie, przedstawiciele brytyjskiego rządu podkreślali konieczność podjęcia zdecydowanych działań na rzecz ochrony klimatu.

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, David Miliband powiedział: „Nie uporamy się ze światem cieplejszym o 4 stopnie. Ta mapa wyraźnie pokazuje skalę wyzwania, przed którym obecnie stoimy - zmiany klimatu to naprawdę globalny problem, który wymaga globalnych rozwiązań, będących w naszym zasięgu."

Następnie dodał: „Jednakże, aby poradzić sobie z problemem zmian klimatu, każdy z nas – minister spraw zagranicznych, minister środowiska, skarbu, departamenty obrony i wszystkie rządy i społeczeństwa - muszą współpracować tak, aby globalny wzrost temperatury ograniczyć do wartości poniżej dwóch stopni.”

Ed Miliband, brytyjski minister ds. energii i zmian klimatu, podkreślił przy okazji publikacji mapy rangę porozumienia w Kopenhadze: „Ta mapa pokazuje, że stawka grudniowych rozmów w Kopenhadze nie mogłaby być wyższa. Brytyjscy naukowcy przyczynili się do zilustrowania katastrofalnych skutków, jakie grożą światu w przypadku, gdy nie uda się ograniczyć globalnego wzrostu temperatury na poziomie dwóch stopni. Tuż przed podpisaniem porozumienia w Kopenhadze Wielka Brytania z dużym zaangażowaniem stara się przekonać świat o konieczności zintensyfikowania działań na rzecz klimatu tak, aby możliwe było uzyskanie porozumienia chroniącego przed czterostopniowym wzrostem temperatury.

Zobacz interaktywną wersję mapy!

opracowanie: AR
na podstawie: www.metoffice.gov.uk, www.guardian.co.uk

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej