więcej


Nauka o klimacie

Jakie mogą być skutki zmian klimatu w Polsce? (9011)

2010-01-14

Drukuj

img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Chociaż ratyfikowaliśmy protokół z Kioto, nie mamy czym się chwalić. Polska energetyka jest zdominowana przez węgiel, a źródeł odnawialnych wciąż używamy do produkcji znikomej ilości energii. Dotychczasowe rządy niewiele zrobiły, aby to zmienić.

Co więcej, w negocjacjach klimatycznych na szczeblu unijnym nasz rząd odgrywał wręcz negatywną rolę, przeciwstawiając się postępowym zmianom, np. ustaleniu konkretnych celów redukcji emisji gazów cieplarnianych. 

Aby zapobiec katastrofie klimatycznej, musimy od zaraz zacząć przestawiać gospodarkę na odnawialne źródła energii i energooszczędne technologie. Debaty na temat budowy elektrowni atomowej są stratą czasu - elektrownia atomowa nie pomoże ochronić klimatu, za to stworzy szereg nowych zagrożeń i odbierze fundusze czystym źródłom energii.

Raport profesora Macieja Sadowskiego z Instytutu Ochrony Środowiska oraz Trzeci Raport Rządowy w sprawie zmian klimatu, przewidują bardzo poważne konsekwencje ocieplenia klimatu w naszym kraju. W rolnictwie czeka nas spadek plonów ziemniaka, wzrost plonów kukurydzy, pojawienie się nowych szkodników, niedobór wody.

Wzrost poziomu morza grozi zalaniem 1789 km2 wybrzeża. Pod wodą mogą znaleźć się gdańska Starówka i Szczecin, a Półwysep Helski może zostać odcięty od lądu. Nastąpią zmiany w wielu ekosystemach. Zniszczeniu mogą ulec na przykład wyspa Wolin i Zalew Szczeciński, a tatrzańskim halom grozi zaniknięcie, w związku z przemieszczeniem się granicy lasu ku górze. Co więcej gatunki naszej strefy klimatycznej będą wypierane przez gatunki ciepłolubne.

Pobierz pliki PDF:
Trzeci Raport Rządowy
Raport prof. Macieja Sadowskiego - "Ocena potencjalnych skutków społeczno-gospodarczych zmian klimatu w Polsce".
 
 
źródło: Greenpeace
www.greenpeace.org

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej