więcej


Nauka o klimacie

Google Earth pokazuje zmiany klimatu na świecie (8932)

2010-07-22

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Brytyjski rząd uruchomił nową funkcję aplikacji Google Earth, pokazującą potencjalne zmiany klimatu wywołane wzrostem temperatury na świecie o cztery stopnie - poinformowała agencja AFP.
Na interaktywnej mapie widoczne są zmiany, jakie zajdą na świecie, jeśli nie zostanie powstrzymana emisja gazów cieplarnianych. Najważniejsze z nich to skokowy wzrost temperatury w Arktyce oraz znaczny wzrost temperatury na kontynentach w porównaniu do mórz.

Do stworzenia aplikacji wykorzystano analizy naukowców z brytyjskiego instytutu badawczego, Met Office Hadley Centre.

"Mapa ta ma na celu wzmocnić naszą determinację do podjęcia działań przeciwko zmianom klimatu wywołanym działalnością człowieka" - powiedział przedstawiciel ministerstwa ds. energetyki i zmian klimatu Gregory Barker.

"Jeśli emisje gazów nadal będą rosły, średnia temperatura na świecie podniesie się o cztery stopnie jeszcze przed końcem tego stulecia, być może już w 2060 roku" - dodała Vicky Pope z Met Office.

Mapę można zobaczyć pod adresem: www.fco.gov.uk/google-earth-4degrees.kml
Aby uruchomić aplikację, należy najpierw zainstalować program Google Earth.

źródło: PAP – Nauka w Polsce, fot. www.sxc.hu
www.naukawpolsce.pap.pl
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej