Nauka o klimacie

Geolog polskiego pochodzenia odkryła wzór długoterminowej zmiany klimatu (8967)

2010-04-18


Geolog z Uniwersytetu Santa Barbara, Lorraine Lisiecki odkryła wzór, który łączy regularne zmiany cyklu orbitalnego Ziemi ze zmianami klimatycznymi. Swoje badania prowadziła na materiałach liczących nawet 1,2 mln lat. Odkrycie zostało opisane w ostatnim wydaniu pisma "Nature Geosciecne".
Badaczka analizowała próbki oceanicznych osadów pochodzące z 57 miejsc rozsianych po całym globie. Analizując sedymenty, naukowcy są w stanie określić klimat panujący na planecie przed milionami lat.

Powszechnie wiadomo, że orbita, po której Ziemia obraca się wokół Słońca zmienia kształt co 100 000 lat; w tych przedziałach staje się bardziej okrągła lub bardziej eliptyczna. O kształcie orbity mówi parametr zwany "eccentricity" (znany też jako ECCE, E0 lub E). Kiedy E = 0, elipsa jest okręgiem; a kiedy E jest bliskie 1, elipsa jest bardzo długa i płaska. Skorelowany jest z tym 41 000-letni cykl nachylenia osi Ziemi.

Również co 100 000 lat na Ziemi występuje zlodowacenie. Badaczka odkryła, że zmiany klimatyczne i eccentricity zbiegają się w czasie. Odkryła również, że największe zlodowacenia wystąpiły podczas najsłabszych zmian w eccentricity, a najsłabsze zlodowacenia podczas największych odkształceń orbity.

"To może oznaczać, że klimat Ziemi jest wewnętrznie niestabilny i wrażliwy na odkształcenia orbity" uważa Lisiecki.

źródło: PAP – Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl