więcej


Nauka o klimacie

Drzewa pojawiają się w niedostępnych dotychczas dla nich regionach polarnych (9023)

2009-12-20

Drukuj
Drzewa zaczynają podbijać niedostępne dotychczas dla nich północne regiony polarne, powodując wzmocnienie trendu ocieplenia klimatu - informuje pismo "Nature".
Wyższe temperatury przy gruncie w ostatnich dziesięcioleciach spowodowały, że na północny pojawiły się warunki pozwalające na wzrost drzew. "Przemieszczanie się granicy wegetacji będzie wzmacniać proces ocieplania tamtych rejonów" - mówi Inez Fung fizyk atmosfery z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Wyniki swoich badań przedstawiła podczas spotkania Amerykańskiego Związku Geofizyków w San Francisco.

Zespół Fung stworzył model komputerowy do symulacji rozprzestrzeniania się drzew na obszarze pozbawionym roślinności - dwukrotnie większym od Alaski - na 60 stopniu szerokości geograficznej. Ponieważ roślinność jest ciemniejsza niż ląd pozbawiony roślinności, ma niższe albedo i zdolności do odbijania promieni słonecznych, więc absorbuje więcej energii słonecznej i przyczynia się do ocieplenia powierzchni. Albedo stosunek ilości promieniowania odbitego do padającego. Jest to parametr określający zdolność odbijania promieni przez daną powierzchnię.

Fung przypomina, że średnie temperatury w Arktyce podniosły się do tej pory dwukrotnie w stosunku do temperatur w pozostałych częściach świata. Obliczenia zespołu pokazały, w efekcie wzrostu drzew i krzewów na nowych terytoriach, temperatura podniosła przynajmniej o 1 stopień Celsjusza. Praca opisująca badanie została opublikowana w "Proceedings of the National Academy of Science".

Geolog z Uniwersytetu Kolorado w Boulder Robert Anderson uważa, że badanie Fung jest częścią większego obrazu ukazującego, iż Arktyka zmienia się znacznie szybciej i na znacznie więcej sposobów niż dotychczas myśleli naukowcy.

źródło: PAP - Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej