Korea Południowa gospodarzem Zielonego Funduszu Klimatycznego (14931)

2012-10-21


W sobotę 20 października br. wybrano gospodarza Zielonego Funduszu Klimatycznego ONZ. Jego siedziba znajdzie się w New Songdo City w Korei Południowej. O tę funkcję starała się także Warszawa. Wybór zostanie zatwierdzony na nadchodzącym szczycie klimatycznym w Doha.

Siedziba Zielonego Funduszu Klimatycznego powstanie w południowokoreańskim mieście Songdo – ustalono na posiedzeniu zarządu funduszu składającego się z reprezentantów 24 państw, zarówno rozwiniętych, jak i rozwijających się. O rolę gospodarza ubiegały się również Polska, Niemcy, Szwajcaria, Meksyk i Namibia. Koreę wybrano miedzy innymi ze względu na pełnioną przez nią rolę "pomostu" pomiędzy krajami bogatymi a rozwijającymi się.

Zielony Fundusz Klimatyczny powstał dzięki porozumieniu zawartemu podczas konferencji klimatycznej w Durbanie w 2011 roku. Jest to instytucja finansowa Konwencji Narodów Zjednoczonych, która ma wspierać gospodarki wschodzące w działaniach adaptacyjnych do zmian klimatu oraz redukujących powstawanie emisje gazów cieplarnianych.

Obecnie pomoc rozwojowa wynosi 10 mld dolarów rocznie. Kwota ta do 2020 roku ma wzrosnąć do 100 mld dolarów, jednak do tej pory nie ustalono, jak z sektora prywatnego i publicznego uzbierać takie środki. "Korea Południowa musi pracować, aby zjednoczyć wszystkie państwa rozwinięte w celu podjęcie natychmiastowych zobowiązań w Doha dla Zielonego Funduszu Klimatycznego" – skomentował decyzję dyrektor programowy Oxfam ds. zmian klimatu, David Waskow.

Decyzja ma zostać zatwierdzona podczas negocjacji w Doha, które odbędą się na przełomie listopada i grudnia tego roku. Również wtedy dowiemy się, kto zorganizuje konferencje stron w przyszłym roku. Także tutaj kandydatem jest Polska.

***

Songdo (także New Songdo City, Songdo International Business District SIBD) – to realizowany właśnie projekt ultranowoczesnego miasta na sztucznej wyspie w pobliżu miasta Incheon. Projekt zakłada między innymi budowę biurowców, budynków użyteczności publicznej i atrakcji turystycznych. Koszt przedsięwzięcia szacuje się na 40 mld dolarów.

 

OB, ChronmyKlimat.pl

na podstawie: www.reuters.com, wikipedia.org


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl