więcej


Irlandia: pierwszy kraj, który wycofa inwestycje w paliwa kopalne (20554)

2018-07-16

Drukuj
galeria

Irlandzki parlament (Dáil) przyjął ustawę ta zobowiązującą Irlandzki Strategiczny Fundusz Inwestycyjny (ISIF) do wycofania się z inwestycji w paliwa kopalne w ciągu najbliższych pięciu lat. Będzie to dotyczyło inwestycji ISIF na całym świecie, o łącznej wartości 318 mln euro. Ogólnie ISIF zarządza środkami o wielkości 8.9 mld euro.

Ustawa ta była pierwotnie projektem poselskim przygotowanym przez niezależnego posła Thomasa Pringle‘a i wspierana przez związaną z kościołem katolickim organizację humanitarną Trócaire.

 

"ISIF powinien odejść od paliw kopalnych, ponieważ inwestowanie pieniędzy podatników w działania, które wyraźnie działają wbrew interesowi publicznemu jest moralnie problematyczne" - pisali aktywiści Trócaire, wyjaśniając powody swojego zaangażowania w prace nad ustawą.

Nie jest to pierwsza ustawa zakazująca inwestycji w sektory uznane za moralnie problematyczne w Irlandii. Od 2008 roku obowiązuje tam ustawa zakazująca inwestowania funduszy publicznych w firmy związane z produkcją i obrotem bombami kasetowymi.

 

"Zmiany klimatyczne są jedną z głównych sił napędowych ubóstwa i głodu w krajach rozwijających się. Widzimy ich niszczycielski wpływ każdego dnia na społeczności, w których pracujemy. Rozległe susze, powodzie i burze już przyczyniły się do śmierci setek tysięcy ludzi, a kolejne miliony ludzi cierpią głód i potrzebują pilnej pomocy tylko po to, by przeżyć" - powiedział Éamonn Meehan, dyrektor wykonawczy Trócaire, po zwycięskim głosowaniu.

 

"Ustawa ma zarówno znaczenie praktyczne, jak i symboliczne. Środki publiczne przestaną być inwestowane wbrew publicznemu interesowi. Będzie to wyraźny sygnał dla całego kraju i świata, że należy pilnie przyspieszyć działania w związku z kryzysem klimatycznym, poczynając od wycofywania się z paliw kopalnych" - dodał.

 

W kampanię na rzecz dezinwestycji angażuje się m.in. Mary Robinson, była prezydent Irlandii i była Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka. "Nie możemy dalej inwestować w firmy, które są częścią problemu wstrząsów klimatycznych, które nas dotykają" - powiedziała w 2013 r.

 

Przyjęcie ustawy w Irlandii to kolejny sygnał, że działania inwestorów i państw w kierunku odchodzenia od paliw kopalnych nabierają mocy.

 

Irlandzka ustawa dotyczy państwowego funduszu inwestycyjnego. Podobnym podmiotem jest norweski fundusz ropy Norges, który w roku 2015 zrezygnował z inwestowania w firmy, w których węgiel stanowi powyżej 30% działalności. Na tej podstawie, fundusz wycofał się w ubiegłym roku z polskiej PGE. Norges nie rezygnuje jednak z inwestycji w ropę i gaz.

 

Od finansowania paliw kopalnych odchodzą też duże, międzynarodowe banki. Według organizacji Bankwatch, już 19 banków zaprzestało finansowania nowych kopalni, a 16 - nowych elektrowni węglowych (m.in. ING, Deutsche Bank, Commerzbank, Societe Generale, BNP Paribas). Bank Światowy zaprzestał finansowania węgla w roku 2010, a w grudniu 2017 także ropy i gazu.

W ruchu dezinwestycyjnym uczestniczą też mniejsi gracze. Na przykład, w kwietniu wycofanie inwestycji z węgla ogłosiła grupa banków i organizacji katolickich, w tym związanych bezpośrednio z Watykanem.

 

Kontekstem kampanii na rzecz ustawy są słabe efekty pozostałych elementów polityki klimatycznej Irlandii. Zgodnie z oficjalnymi prognozami do 2020 r. ma ona osiągnąć jedynie 1 % redukcję emisji, zamiast 20%, do której się zobowiązała. CAN Europe uplasowało Irlandię na drugim miejscu od końca pod względem ambicji/postępów w dziedzinie klimatu w UE (bezpośrednio przed Polską, która była ostatnia).

 

 

Źródło: Trócaire


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej