Inicjatywy lokalne

Wyspa czystej energii powstanie na Atlantyku (12994)

2011-08-06


El_Hierro1.wikiEl Hierro, hiszpańska wyspa na Oceanie Atlantyckim, ma stać się pierwszą na świecie wyspą zasilaną wyłącznie energią odnawialną. W ramach wartego 87 milionów dolarów projektu, energia elektryczna zostanie dostarczona do 11 tysięcy mieszkańców wyspy dzięki zastosowaniu kombinacji energii wiatrowej oraz produkowanej w elektrowni szczytowo-pompowej.

Wyspa, która wg ABB stanie się ekologicznym rajem znajduje się około 1500 kilometrów od wybrzeży Hiszpanii. El Hierro jest najmniejszą i najdalej wysuniętą na zachód z Wysp Kanaryjskich. Obecnie produkuje energią elektryczną przy wykorzystaniu oleju napędowego transportowego przez tankowce z terminali znajdujących się na kontynencie.

Projekt koncernu ABB zakłada budowę farmy wiatrowej o mocy 11,5 MW i elektrowni szczytowo-pompowej 11,3 MW, które w 80 procentach pokryją zapotrzebowanie na energię elektryczną wyspy, zamieszkanej przez 11 tysięcy mieszkańców. Pozostałe 20 procent będzie pochodzić z kolektorów słonecznych oraz systemów fotowoltaicznych podłączonych do sieci.

W ramach przedsięwzięcia koncern ABB odpowiedzialny będzie za dostarczenie rozwiązań z obszaru energetyki i automatyki, które zelektryfikują elektrownię szczytowo-pompową, będą nią sterować oraz zintegrują energię elektryczną produkowaną przez wiatr i turbiny wodne z siecią energetyczną wyspy.

El_Hierro2.wikiFot. Wikimedia Commons

"Cały układ energetyki odnawialnej sterowany będzie przez rozproszony system sterowania DCS (distributed control system) produkcji ABB. Oparte na rozszerzonej platformie automatyki bazującej na systemie 800xA rozwiązanie, sterować będzie czterema turbinami wodnymi, pompowym procesem magazynowania, nową i istniejącą stacją elektroenergetyczną. Będzie się również komunikować z nową farmą wiatrową" – wyjaśnia ABB w komunikacie.

Komunikując się z elektrownią wiatrową, system sterowania ABB zacznie automatycznie wypuszczać wodę z górnego zbiornika, aby hydroelektrownia mogła produkować energię elektryczną zawsze wtedy, gdy ilość wytwarzanej energii wiatrowej będzie niewystarczająca. Nadwyżka energii wiatrowej będzie używana do wpompowywania wody do górnego zbiornika, by użyć wody w sytuacji niedoboru energii pochodzącej z wiatru.

Wzorując się na projekcie realizowanym na wyspie El Hierro, podobne przedsięwzięcie wodno-wiatrowe powstaje na greckiej wyspie Ikaria.

 

źródło: Energia Wiatru
www.energiawiatru.eu
fot. Wikimedia Commons


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl