więcej


Inicjatywy lokalne

Wymień torbę odpadów na torbę owoców (14718)

2012-08-25

Drukuj

rdoJuż 1 września 2012 r. w godz. 11:00-16:00 przed Zamkiem Ujazdowskim w Warszawie, ul. Jazdów 2 odbędzie się akcja "Recykling daje owoce". Mieszkańcy Warszawy będą mogli wymienić torbę surowców wtórnych tj. papier, szkło, plastik i metal na torbę zdrowych i pełnych witamin owoców, czyli gruszki, śliwki, jabłka.

Akcja odbywa się już po raz trzeci i każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców stolicy. W ubiegłym roku rozdano ponad tonę zdrowych upominków.

"Zasady akcji są naprawdę proste. Każdy, kto przyniesie makulaturę, szklane słoiki, butelki PET, opakowania z tworzyw sztucznych lub kartoniki po napojach w zamian otrzyma torebkę owoców. Chcemy w ten sposób z jednej strony zachęcić mieszkańców Warszawy do recyklingu z drugiej pokazać, że dbanie o środowisko wychodzi wszystkim na zdrowie, tak jak jedzenie owoców" – zachęca Dominik Dobrowolski, pomysłodawca i organizator akcji "Recykling daje owoce".

Tematem przewodnim akcji są szeroko pojęte zagadnienia związane z ekologią, zdrowym stylem życia, alternatywnymi rozwiązaniami wobec masowej, jednorazowej produkcji i konsumpcji oraz zrównoważonym rozwojem i odpowiedzialnością za środowisko. Selektywna zbiórka odpadów umożliwia odzyskanie i ponowne wykorzystanie wielu cennych surowców wtórnych. Oszczędzamy w ten sposób surowce naturalne oraz energię a przede wszystkim dbamy o nasze środowisko i otoczenie.

Odpady odbierze Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie Sp. z o.o., które jest Głównym Partnerem i współorganizatorem przedsięwzięcia. "Zebrane surowce wtórne zostaną przekazane recyklerom. Szkło, papier, plastik i metal to wartościowe surowce wtórne, które można na różne sposoby ponownie wykorzystać przerabiając na nowe wyroby np. z butelek plastikowych produkowane są bluzy polarowe" – mówi Joanna Mroczek, rzecznik prasowy spółki.

W ostatni wakacyjny weekend na najmłodszych uczestników akcji czeka także wiele innych atrakcji m.in. możliwość wzięcia udziału w grze „Wędrówki wesołej mrówki", która w żartobliwy i przystępny sposób przedstawia procesy zachodzące w kompostowniku. W ramach kampanii "Zakochaj się w zielonej Warszawie" organizowanej przez miasto stołeczne Warszawa rozdawane będą również materiały informacyjne wyjaśniające zasady segregowania odpadów biodegradowalnych, zachęcające do ich powtórnego wykorzystania w postaci kompostu oraz przewodnik po ekologicznej uprawie ogrodu „Eko sztuczki w ogrodzie".

Pomysłodawcą i organizatorem akcji "Recykling daje owoce" jest Dominik Dobrowolski - ekolog i podróżnik (www-cycling-recycling.eu). Głównym partnerem i współorganizatorem jest MPO w Warszawie (www.mpo.com.pl). Tegoroczna akcja organizowana jest w ramach projektu Zielony Jazdów, prowadzonego przez Centrum Sztuki Współczesnej przy Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Projekt wspiera Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy oraz Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. Patronat medialny objął portal ekologiczny Ekologia.pl oraz portal społecznościowy MMWarszawa.pl.

 

źródło: www.cycling-recycling.eu


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej