więcej


Inicjatywy lokalne

Ręka w rękę ze szkołami (15747)

2013-05-30

Drukuj

bielskobiala350 nauczycieli przedmiotów ścisłych z ponad 26 krajów Europy i Kanady spotkało się na międzynarodowym festiwalu „Science on Stage". Bielska kampania „Bielsko-Biała chroni klimat" zwyciężyła w kategorii „School cooperations".

Jury doceniło współpracę z bielskimi szkołami, którą zainicjował bielski samorząd, a ściślej Biuro Zarządzania Energią w Bielsku-Białej w ramach działań edukacyjnych promujących oszczędzanie energii wśród najmłodszych.

Festiwal Science on Stage we Frankfurcie i w Słubicach odbył się w dniach od 25-28 maja 2013. Formuła festiwalu jest unikatowa: nauczyciele stają się mistrzami dla innych nauczycieli. Wymieniają się doświadczeniami, ciekawymi praktykami i rozwiązaniami dydaktycznymi. Uczestnicy festiwalu prezentowali się na swoich stoiskach, na których można było się zapoznać z prowadzonymi przez nich projektami. Nauczyciele wykazali się dużym zaangażowaniem i kreatywnością – wiele stoisk bogatych było w różne materiały, które pozwalały samodzielnie wykonać dany eksperyment. Ponadto każdy kraj częstował gości regionalnymi przysmakami: Belgowie truflami, Anglicy serami, a Polacy piernikami.

"Najbardziej spektakularne były pokazy przemian energetycznych na scenie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się instrumenty laserowe czy tornado powstałe z płomienia. Z kolei dzięki tubie Rubensa można było zobaczyć dźwięk" – mówi Katarzyna Kordas, inspektor ds. efektywności energetycznej w Biurze Zarządzania Energią Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Podczas festiwalu odbyły się także warsztaty i tzw. lekcje mistrzowskie. Na tych zajęciach prowadzący przedstawili swoje osiągnięcia, można też dyskutować o najważniejszych problemach w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych. Wiodącymi tematami festiwalu były zagadnienia: Uczenie przez rozwiązywanie problemów, Technologia informacyjna, Nauki przyrodnicze w przedszkolu i szkole podstawowej, Współpraca szkół, Horyzonty uczenia.

dyplom Science on Stage

 

Bielsko-Biała prezentowała współpracę ze szkołami w składzie: Katarzyna Kordas z Urzędu Miasta, Janina Kula i Anna Handzlik z bielskiego IV Liceum Ogólnokształcącego oraz Aneta Gut-Sulima z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Zgromadzenia Córek Bożej Miłości. Zespół przygotował inspirujące warsztaty dotyczące współpracy między urzędem miasta a placówkami oświatowymi w ramach kampanii „Bielsko-Biała chroni klimat". Uczestnicy warsztatów zapoznali się z wynikami kampanii oraz poszczególnych etapach współpracy. Wykonali inspirujące doświadczenia, ułożyli gigantyczne miejskie puzzle oraz otrzymali pomoce dydaktyczne służące propagowaniu oszczędzania energii w szkole.

Symbolem wartości, jaką jest współpraca i współdzielenie się wiedzą, był pokaz konstruowania drewnianego mostu wg koncepcji Leonarda da Vinci w wykonaniu uczniów, którzy z flagami swoich krajów weszli na zbudowany most. Motto festiwalu „Przekraczanie granic w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych" okazało się adekwatne do wydarzenia, które na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

 

źródło: festiwaldobrejenergii.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej