więcej


Inicjatywy lokalne

Pokaz Dyplomowy MSKPU 2020 (21417)

2020-07-20

Drukuj
galeria

W Centrum Praskim Koneser odbył się Pokaz Dyplomowy tegorocznych absolwentów Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru, zaliczanej do najlepszych szkół artystycznych na świecie, która od lat jest prawdziwą kuźnią młodych talentów. Pokazy Dyplomowe MSKPU na dobre zagościły już w kalendarzu ważnych wydarzeń modowych, które promują debiutujących projektantów. 

W tym roku, ze względu na obostrzenia związane z pandemią Covid-19. Gala odbyła się w formie zamkniętej, nagrywanego pokazu. 57. studentów zaprezentowało swoje autorskie kolekcje przed Komisją Egzaminacyjną, której przewodniczyła dyrektor MSKPU dr Magdalena Płonka. W skład komisji weszło również czworo innych wykładowców i promotorów uczelni - Magdalena Floryszczyk, Katarzyna Szymańska, Zofia de Ines, Mariusz Przybylski - oraz Julia Fusiecka (absolwentka MSKPU, wyróżniona przez VOGUE TALENTS), Katarzyna Bednarczyk (Gazeta Wyborcza), Konrad Wielądek (Instytut na Rzecz Ekorozwoju), Michał Zaczyński (Michał Zaczyński Blog), Szymon Marcinkowski (VOGUE POLSKA). Wirtualnie w obradach komisji uczestniczyli wykładowcy partnerskich uczelni: Christina Bifano (IED Barcelona), Theresa Lobo (IADE CREATIVE UNIVERSITY), Riccardo Terzo (VOGUE ITALIA). "W tym roku Pokaz Dyplomowy MSKPU ma formułę dokumentu. Uroczysta premiera odbędzie się w Internecie. Dzięki temu będziemy mogli dotrzeć do milionów odbiorców, a nie tylko do zaproszonych gości, jak było do tej pory. Z roku na rok mamy coraz zdolniejszych uczniów. Kiedy myślimy, że lepiej już być nie może, okazuje się, że kolejne roczniki są jeszcze lepsze, dojrzalsze i kreatywniejsze" - powiedziała dr Magdalena Płonka.


W tym roku MSKPU wyróżniła 23 kolekcje, które zostały rekomendowane partnerom i patronom pokazu, mediom oraz firmom odzieżowym do przyznania nagród finansowych i staży. W ścisłym gronie Dyplomantów znaleźli się: Marcelina Pach, Sabina Książek, Olga Wilkosz, Natalia Cheng, Magdalena Czamara, Jakub Czarnotta, Zuzanna Dąbrowska, Julia Fedyna, Wiktoria Frankowska, Marcin Gorczycki, Anna Kobos, Aleksandra Klekot, Julia Kukiz, Zuzanna Lamparska, Monika Marzec, Ilya Ninichuk, Żaneta Siłkowska, Kamila Śladowska, Konrad Smulik, Olimpia Szayer, Eliza Wojtan, Maryia Zheltok, Aleksandra Żyła.


Trzech absolwentów wyróżniono tytułem "MSKPU The Best": Olimpię Szayer, Klaudię Czeboćko oraz Julię Kukiz. Nagrodę za kostuimografię otrzymała Kamila Śladowska, której wystawę, wykonaną z tkanin z recyklingu, można było podziwiać w dniu Pokazu Dyplomowego.


Na wszystkich studentów spłynął deszcz wspaniałych ocen, piątek i czwórek. "Dostrzegam ogromny rozwój, jaki nasi studenci przeszli od momentu rozpoczęcia szkoły aż do dziś. Godne podziwu jest to, że swoje dyplomowe kolekcje, ze względu na pandemię, musieli odszywać w lockdownie. Mogli znaleźć mnóstwo pretekstów, żeby zrezygnować, ale podeszli do tego profesjonalnie i stanęli na wysokości zadania. Pokazy były na bardzo wysokim poziomie. Do kilku kolekcji serce zabiło mi mocniej. Jedną z nich była kolekcja Julii Kukiz - męska, w romantyczno-punkowym charakterze. Uważam, że jest wybitna, na światowym poziomie. Podobnych talentów mamy więcej. Magda Czamara - nie dość, że świetnie zaprojektowała kolekcję, to jeszcze ją samodzielnie wykonała" - przyznała Magdalena Floryszczyk.


Pokaz Dyplomowy, do którego studenci długo się przygotowywali, dla wszystkich był niezwykle emocjonującym przeżyciem. Towarzyszyła mu radość, ale i stres związany z debiutem na prawdziwym modowym wybiegu. "Czuję się spełniona i zadowolona z tego, co zrobiłam. Czekałam na ten moment od trzech lat. Moja kolekcja inspirowana jest Nowym Jorkiem i serialem "Seks w wielkim mieście", zwłaszcza charakterami jego bohaterek, uzależnionych od zakupów. Dla mnie istotna jest świadomość w modzie. Dlatego zrobiłam kolekcję, która jest wielofunkcyjna. Rzeczy można zakładać na różne sposoby. Spódnica może być również marynarką" - podzieliła się swoimi emocjami po pokazie Wiktoria Frankowska. "To pierwszy pokaz w moim życiu, więc nie obeszło się bez stresu. Moją inspiracją była Jules z serialu "Euforia" - transseksualna nastolatka, która przeżywa różne perypetie. Wiele się nauczyłam w MSKPU - potrafię szyć i projektować, rysuję, umiem obsługiwać programy graficzne" - przyznała z kolei Aleksandra Klekot. "Ekscytujący i stresujący moment. Lubię inspirować się sztuką, więc tematem przewodnim mojego pokazu był czarny romantyzm. Zawarłam w nim moje odczucia i emocje wywołane wierszami i obrazami romantyków. Od dawna interesowałam się modą, zainteresowanie projektowaniem pojawiło się jakieś pięć lat temu, ale dopiero studia w MSKPU sprawiły, że odważyłam się realizować swoją pasję" - podkreślała wyróżniona tytułem "MSKPU The Best", Julia Kukiz. "Duży stres i emocje, błyskawiczne przebiórki modeli, ale jestem zadowolona, że wszystko poszło po mojej myśli. Pokazałam kolekcję afro-futurystyczną. Afryka jest bardzo żywiołowym kontynentem. Chciałabym, aby w przyszłości ludzie widzieli świat w kolorowych, a nie ponurych, barwach" - opowiadała o swoich inspiracjach Zuzanna Dąbrowska. "Ten pokaz do efekt mojego życia przez ostatnie pół roku, kiedy spałem w pracowni na podłodze. Stres niesamowity, żeby zmieścić się w dwóch minutach pokazu. Ucieszyło mnie tylu wspierających ludzi wokół i niesamowite oklaski. Wow!" - dodał Ilya Ninchuk, który w swojej kolekcji inspirował się gotykiem, Joanną d‘Arc, czarownicami z Salem oraz naturą.


Elementem wartym podkreślenia jest fakt, iż scenografia została zbudowana m.in. z żywych drzewek, które następnie zostaną posadzone w Warszawie, po to, aby zneutralizować impakt środowiskowy Pokazu. Na sadzenie drzewek są już zaproszeni Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz Szymon Hołownia. Organizacją tego elementu imprezy zajął się Partner pokazu- Instytut na Rzecz Ekorozwoju.


Tymczasem najbardziej uzdolnieni Dyplomanci czekają teraz na atrakcyjne nagrody od partnerów i sponsorów pokazu. Drzwi do kariery zostały otwarte! "Bardzo sobie cenię współpracę z MSKPU i bardzo kibicuję wszystkim absolwentom, którzy mają super potencjał. Cieszę się że tylu ich jest, choć z drugiej strony trochę się o nich martwię. Wiem, jak ciężko jest teraz zaistnieć w Polsce w roli projektanta. Życzę im sukcesów, bo projektowanie to dziedzina którą sam kocham, ale wiem, że lekko nie jest" - podsumował znany projektant Mariusz Przybylski.

Instytut na rzecz Ekorozwoju był Partnerem pokazu w ramach projektu Make Europe Sustainable for All, przy kampanii Wardrobe Change.Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej