więcej


Inicjatywy lokalne

Nagrody ECO-MIASTO 2013 rozdane. Wśród liderów Warszawa, Zamość i Ełk (16281)

2013-10-13

Drukuj

Warszawa, Zamość, Kościerzyna, Ełk i Płońsk to zdaniem jury konkursu ECO-MIASTO miasta, które najefektywniej wprowadzają w życie założenia zrównoważonego rozwoju.

Warszawa jest niekwestionowanym liderem w kategorii miast z liczbą mieszkańców powyżej 100 000, zarówno w polityce mobilności zrównoważonej, jak i budownictwa ekologicznego. Zamość (30 000 – 70 000 mieszkańców) i Kościerzyna (poniżej 30 000) zostały nagrodzone w tematyce mobilności zrównoważonej, a Ełk (30 000 – 70 000 mieszkańców) i Płońsk (poniżej 30 000) w budownictwie ekologicznym. Projekt ECO-MIASTO powstał z inicjatywy Ambasady Francji w Polsce, Renault Polska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Na szczególną uwagę zasługują projekty, w których realizacja innowacyjnych rozwiązań połączona jest z prowadzeniem konsultacji społecznych oraz kampanii informacyjnych. Dziękujemy urzędom miast za zaangażowanie i podzielenie się swoimi doświadczeniami – mówi Pierre Buhler, ambasador Francji w Polsce.

 Mobilność jest niezwykle istotnym elementem zrównoważonego rozwoju i wiele miast zaprezentowało długofalowe oraz bardzo kompleksowe podejście do kwestii transportu. Cieszymy się, że możemy wspierać tak przyszłościowy projekt – podkreśla Tomasz Latała-Golisz, dDyrektor wykonawczy Renault Polska.

 Chcemy, aby coraz więcej samorządów realizowało projekty, które wpłyną pozytywnie na środowisko naturalne. Konkurs ECO-MIASTO pokazuje, że mamy już w Polsce wiele tego rodzaju przykładów – stwierdza Małgorzata Skucha, prezes zarządu NFOŚiGW.

Jury konkursu ECO-MIASTO oceniało zgłoszenia, uwzględniając podział miast ze względu na liczbę mieszkańców  do 30 000, od 30 do 100 000 i powyżej 100 000. W skład jury weszli niezależni eksperci, uznani za swoje kompetencje w kategoriach mobilności zrównoważonej i ekologicznego budownictwa, m.in. przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Gospodarki oraz Politechniki Warszawskiej.

Nagrody

Laureaci konkursu  6 miast, po 3 w każdej kategorii  otrzymali statuetkę ECO-MIASTO 2013 oraz badanie i analizę sytuacji miast pod kątem zrównoważonego rozwoju, opracowane przez francuskiego eksperta. Termin wykonania badania i analizy – do uzgodnienia pomiędzy organizatorem
a zwycięskim miastem.

Laureaci ECO-MIASTO 2013

Kategoria: Mobilność zrównoważona

 poniżej 30 000 mieszkańców: Kościerzyna
JURY: za kompleksowość działań, za uwagę poświęconą transportowi towarowemu, plany ograniczenia ruchu drogowego w centrum i kampanie informacyjno-edukacyjne.

 30 000 – 100 000 mieszkańców: Zamość
JURY: za osiągnięcia w zakresie polityki mobilności przyjaznej dla środowiska i szeroko zakrojone działania w dziedzinie konsultacji społecznych.

 powyżej 100 000 mieszkańców: Warszawa
JURY: za kompleksową politykę mobilności, która obejmuje wszystkie rodzaje podróży: zarówno podróże z lotniska do miast, jak i podróże na krótkie odległości, realizowane przy pomocy rowerów wynajmowanych na samoobsługowych stacjach; za kompetencję zespołu ds. transportu; za odwagę we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań (autobusy ekologiczne, tramwaje energooszczędne, system Veturilo).


Kategoria: Budownictwo ekologiczne

 poniżej 30 000 mieszkańców: Płońsk
JURY: za innowacyjność i liczbę już zrealizowanych działań w zakresie termomodernizacji.

 30 000 – 100 000 mieszkańców: Ełk
JURY: za racjonalne i systematyczne podejście do poprawy efektywności energetycznej, kompetencje zespołu ds. energetyki w urzędzie miasta, wysiłki na rzecz promocji i komunikacji społecznej oraz za plan budowy parku technologicznego.

 powyżej 100 000 mieszkańców: Warszawa
JURY: za kompetencje zespołu ds. energetyki w urzędzie miasta, szeroki zakres działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej i zaangażowanie w prowadzenie kampanii podnoszących świadomość społeczeństwa w dziedzinie efektywności energetycznej i ekologii.

Wyróżnienia:

Jednoczesnie jury przyznało wyróżnienia dla następujących miast za osiagnięcia na rzecz zrównoważonego rozwoju:
Bolesławiec - mobilność zrównoważona oraz budownictwo ekologiczne
Częstochowa - budownictwo ekologiczne
Gdańsk - mobilność zrównoważona
Płońsk - mobilność zrównoważona
Rzeszów - mobilność zrównoważona
Słupsk - mobilność zrównoważona oraz budownictwo ekologiczne
Starogard Gdański - mobilność zrównoważona
Wrocław - mobilność zrównoważona

źródło: RWE

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej