Inicjatywy lokalne
Na ile Plan Morawieckiego przyczyni się do realizacji polityki klimatycznej? (19733)
2016-09-05Już 15 września zapraszamy na debatę z udziałem Sekretarza Stanu Jerzego Kwiecińskiego oraz ekspertów, którzy ocenili projekt "Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" pod kątem realizacji celów polityki klimatycznej.
Kluczem do rozwiązania problemów związanych z ochroną klimatu w duchu ustaleń Konferencji Paryskiej jest ich uwzględnienie w długofalowych strategiach rozwoju poszczególnych krajów.
Dlatego Instytut na rzecz Ekorozwoju (InE), witając z zadowoleniem przekazany do konsultacji społecznych przez Ministerstwo Rozwoju projekt "Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju", którego horyzont czasowy sięga 2030 roku, przygotował jego ocenę z punktu widzenia polityki klimatycznej.
Wyznacznikami tej oceny były dwa opracowania:
- "2050.pl. Podróż do niskoemisyjnej przyszłości" przygotowane przez b. Instytut Badań Strukturalnych obecnie WiseEuropa oraz Instytut na rzecz Ekorozwoju;
- Rządowy projekt "Narodowego programu rozwoju gospodarki niskoemisyjnej".
Ocena opiera się na opiniach sześciu ekspertów z różnych dziedzin:
- energetyka – prof. Jan Popczyk (Politechnika Śląska);
- polityka surowcowa – dr Michał Wilczyński (niezależny ekspert);
- transport – dr Wojciech Szymalski (Instytut na rzecz Ekorozwoju);
- polityka innowacyjna – dr Maciej Bukowski (Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych Europa);
- rolnictwo – prof. Zbigniew Karaczun (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego);
- leśnictwo – prof. Kazimierz Rykowski (Instytut Badawczy Leśnictwa).
Każdy z nich został proszony o odpowiedź na następujące pytania:
- Jakie potencjalne szanse tworzy Plan odpowiedzialnego rozwoju dla spełnienia wymogów progresywnej polityki klimatycznej wyrażonej Niskoemisyjną Polską 2050 i Narodowym Programem Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnego?
- Jakie potencjalne zagrożenia tworzy Plan odpowiedzialnego rozwoju dla spełnienia wymogów progresywnej polityki klimatycznej wyrażonej Niskoemisyjną Polską 2050 i Narodowym Programem Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnego?
- Jakie elementy Planu odpowiedzialnego rozwoju dla wymagają zmiany i to w jakim kierunku aby spełniał on wymogi progresywnej polityki klimatycznej wyrażonej Niskoemisyjną Polską 2050 i Narodowym Programem Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnego?
Koordynacja prac i zebranie oceny w całość zostały wykonane przez dr. Andrzeja Kassenberga (Instytut na rzecz Ekorozwoju).
Wyniki tej pracy zostaną zaprezentowane w trakcie debaty, która odbędzie się z udziałem Sekretarza Stanu Jerzego Kwiecińskiego odpowiedzialnego w Ministerstwie Rozwoju za sprawy związane z opracowaniem strategii, planów i programowaniem rozwoju społeczno-gospodarczego oraz kwestie dotyczące członkostwa w Unii Europejskiej, w tym koordynację w ramach Ministerstwa procesu decyzyjnego w UE.
Debata będzie miała miejsce w dniu 15 września br. (czwartek) w godzinach 10.00-15.00 w sali A; I piętro (wejście A/D) w Centrum Bankowo-Finansowym; Warszawa, ul. Nowy Świat 6/12.
Ramowy program spotkania:
10:00 – 10:30 Rejestracja
10:30 – 11:10 Prezentacja wersji roboczej oceny – dr Andrzej Kassenberg, Instytut na rzecz Ekorozwoju
11:10 – 11:40 Ustosunkowanie się do roboczej wersji oceny – Min. Jerzy Kwieciński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju
11:40 – 13:45 Dyskusja z udziałem ekspertów przygotowujących cząstkowe opinie
13:45 – 14:00 Podsumowanie – dr Andrzej Kassenberg
14:00 – 15:00 Poczęstunek
Osoby zainteresowane udziałem w debacie są proszone o nadesłanie zgłoszenia pod adres m.korzynski@ine-isd.org.pl nie później niż do 9 września br. Pragniemy zaznaczyć, że ilość miejsc na debacie jest ograniczona.
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl