więcej


Inicjatywy lokalne

Łódź testuje ekologiczne śmieciarki (21352)

2020-06-09

Drukuj
galeria

Źródło: MPO Łódź

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO) w Łodzi rozpoczęło testy nowego samochodu do wywozu odpadów. Pojazd napędzany jest sprężonym gazem ziemnym i spełnia konieczne wymogi ekologiczne - ponformowała Aleksandra Stasiak z MPO.

Testy nowego auta do odbioru odpadów w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania (MPO) prowadzone są, aby porównać pracę pojazdów zasilanych olejem napędowym i gazem ziemnym. Testy przechodzi samochód volvo z zabudową o pojemności 21 metrów sześciennych.

Pojazd może przewozić zarówno odpady poddane już wstępnej selektywnej zbiórce śmieci oraz tzw. odpady wielkogabarytowe, czyli na przykład stare meble, lodówki i pralki - podała rzeczniczka MPO Aleksandra Stasiak.

"Testy rozpoczynamy ponieważ przedsiębiorstwa świadczące usługi z zakresu użyteczności publicznej na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, zgodnie z ustawą o elektromobilności, zobowiązane są od stycznia 2022 roku posiadać w swoim taborze 10 proc. pojazdów elektrycznych lub zasilanych gazem ziemnym"- wyjaśnia rzeczniczka i dodaje, że do roku 2025 liczba pojazdów ekologicznych musi stanowić 30 procent taboru wywożącego śmieci.

Ciężarówka testowana w Łodzi napędzana jest CNG, czyli sprężonym gazem ziemnym. Na świecie jeździ już ponad 4 miliony takich ekologicznych aut. Paliwo do tych pojazdów można tankować w blisko 8 tysiącach punktów. Najwięcej samochodów napędzanych CNG jest w Argentynie, gdzie jeździ ponad 1,4 mln takich aut.

W Polsce jest blisko 3,4 tys. pojazdów napędzanych sprężonym gazem ziemnym , które mogą być zasilane w ponad 20 punktach na terenie kraju.

Źródło: PAP


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej