Inicjatywy lokalne

Dziki bluszcz w centrum Warszawy (17832)

2014-11-05


galeria

fot. Kamila Szuba

Co łączy mieszkańców osiedla, znaną aktywistkę miejską i śmieci? Już wkrótce odpowiedzi na to pytanie udzieli Iza Rutkowska, zaangażowana społecznie artystka, która wspólnie z mieszkańcami warszawskich osiedli stworzy wyjątkową instalację składającą się z… odpadów.

W ciągu roku każdy z nas produkuje blisko 320 kg śmieci. Większość z nich to cenne surowce, które można ponownie wykorzystać – pod warunkiem, że zostaną przez nas odpowiednio posegregowane. Co drugi dorosły mieszkaniec Polski przyznaje, że robi to regularnie .

Tymczasem produkowane przez nas codziennie śmieci są niczym dziki bluszcz, który jeśli nie jest odpowiednio pielęgnowany, rozrasta się w sposób niekontrolowany i staje się uciążliwy. To samo dzieje się ze śmieciami, jeśli nie są odpowiednio segregowane i poddawane recyklingowi.

Od 3 listopada, Ministerstwo Środowiska razem z Izą Rutkowską, będą zachęcać Polaków do regularnego, świadomego segregowania śmieci. W ramach akcji artystka zaprosi mieszkańców warszawskich osiedli do wspólnego stworzenia nietypowej instalacji pod nazwą „Dziki Bluszcz”.

– Żyjemy w mieście, a jednocześnie towarzyszy nam bezustanna tęsknota do jezior, łąk i lasów. Stawiamy doniczki z roślinami na oknach, sadzimy kwiaty na balkonie, a przy tym produkujemy często zbędne śmieci, niszcząc w ten sposób zalążki natury, która otacza nas między blokowiskami. „Dziki bluszcz”, który stworzę wspólnie z przechodniami, będzie wnikał w tkankę miejską i rósł na naszych oczach, pozornie sycąc je zielenią – powiedziała Iza Rutkowska.
Do projektu może dołączyć każdy. Możesz pomóc na dwa sposoby. Albo dostarczyć posegregowane śmieci, które posłużą za surowiec do budowy instalacji artystycznej. Wystarczy, że od 3 do 14 listopada wrzucisz je do specjalnych pojemników ustawionych przy Muzeum Woli, które jest oddziałem Muzeum Warszawy i mieści się na ul. Srebrnej 12. Albo samemu usiąść przy maszynie do szycia i wspólnie z artystką stworzyć liście bluszczu, które oplączą budynek muzeum i okoliczne bloki. Jak instalacja wpłynie na życie okolicznych mieszkańców? Przekonamy się już niedługo.

Więcej informacji o wydarzeniu oraz relacje z jego przebiegu znaleźć można na stronie www.naszesmieci.pl.

Współpraca Ministerstwa Środowiska z Izą Rutkowską odbywa się w ramach ogólnopolskiej kampanii „Segregujesz… i śmiecisz mniej!”, promującej właściwe postępowanie z odpadami.

Iza Rutkowska
Artystka zaangażowana społecznie. Jest założycielką i autorką wszystkich wydarzeń realizowanych w ramach Fundacji Form i Kształtów. Nadaje nowe formy i kształty rzeczywistości. Zmienia przestrzenie w miejsca interakcji ze sztuką. Mobilizuje do dialogu architektów, ogrodników, filozofów, muzyków, grafików, rolników, kucharzy, fizyków i korzystając z ich doświadczeń, tworzy interdyscyplinarne projekty.

Jej działania w przestrzeni publicznej przyciągają osoby o każdej profesji i w każdym wieku. Do ogromnego, 6-metrowego misia o wadze 200 kg chętnie przytulali się nie tylko najmłodsi. Zdarzało jej się dzielić mieszkanie z gigantycznymi dżdżownicami i przewozić samochodem z Berlina chmurę burzową.

Na jej koncie są duże projekty, takie jak „EUgeniusz”, (czyli przenośny plac zabaw zaprojektowany przez polskich projektantów, który powstał z okazji objęcia przez Polskę Prezydencji w Radzie EU), oraz autorskie wydarzenia, takie jak „Plac Zabawiciela”, „Grzybobranie” czy „Spacer w chmurach”. W styczniu 2012 roku została nominowana do tytułu Człowieka Roku plebiscytu Wdechy.


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl