Inicjatywy lokalne

Dobre przykłady użytkowania odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach (21008)

2019-10-29


galeria

Z jej dobrodziejstw zielonej energii korzystają nie tylko osoby prywatne, ale również instytucje publiczne i różnego rodzaju firmy. Wszystkie tego rodzaju inwestycje znacząco przyczyniają się do oszczędności w zakresie opłat za energię elektryczną oraz ogrzewanie nieruchomości w sezonie jesienno-zimowym. 

Osobną kwestią jest rosnąca świadomość ekologiczna dzięki, której w miastach, miasteczkach i wsiach naszego kraju oddycha się czystszym powietrzem, a co za tym idzie, żyje się zdrowiej i bardziej komfortowo. Przyjrzyjmy się kilku tego typu inwestycjom zrealizowanym przez mniejsze i większe przedsiębiorstwa.

Kopalnia Surowców Mineralnych S. Mroczek T. Szczepański Spółka Jawna

Przedsiębiorstwo spod Szczecinka postanowiło zwiększyć udział zielonej energii w swojej codziennej działalność. Dzięki 70% dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa zachodniopomorskiego 2014-2020 pozyskano środki na budowę nowoczesnej farmy fotowoltaicznej wraz z kompletną infrastrukturą techniczną. Inwestycja powstanie we wsi Parsęcko. Energia, którą wytwarzać będzie farma, zostanie w całości wykorzystana w prowadzonej działalności, którą jest wydobycie i uszlachetnianie kruszyw budowlanych oraz drogowych. Zasili zarówno pomieszczenia biurowe, jak i sam zakład produkcyjny oraz planowaną betonownię.

Szkoła w Budzowie

To obiekt, który można z powodzeniem nazwać pionierską inwestycją w skali całego kraju. Budynek znajdujący się w niewielkiej miejscowości w województwie dolnośląskim jest wykonany w standardzie pasywnym. Oznacza to, że użyte materiały i technologię miały za zadanie zminimalizować straty ciepła i zmaksymalizować ich zyski. Jak tego dokonano? Bryła budynku szkoły jest prosta i zwarta a jej usytuowanie pozwala na optymalne wykorzystanie energii słonecznej.

Pasywna konstrukcja zakłada również rezygnację z mostków termicznych, którymi ciepło uciekałoby z sali lekcyjnych, korytarzy i innych pomieszczeń. Zadbano również o właściwą izolację, dzięki której obiekt jest szczelny oraz o odpowiednie okna. Dyrekcja szkoły na ogrzewanie wydaje rocznie około tysiąca złotych. Szacuje się, że gdyby budynek był wykonany w tradycyjnej technologii, to koszt ten byłby bagatela czterdzieści razy wyższy.

Wspólnota mieszkaniowa w Szczytnie

Na ulicy Śląskiej 12 w Szczytnie w 2014 roku powstała jedna z ciekawszych instalacji odnawialnych źródeł energii w naszym kraju. Jest to instalacja hybrydowa składająca się z dwóch gruntowych pomp ciepła oraz instalacji mikroinstalacji fotowoltaicznej, która je zasila. Na powierzchni 450 metrów kwadratowych zamontowanych zostało 160 paneli o mocy 40kW. Wspólnota jest prosumentem, co oznacza, że niewykorzystaną nadwyżkę wyprodukowanej przez instalację energii przekazuje do sieci, gdzie jest magazynowana i odbierana w momencie, gdy jest potrzebna.

To korzystne z punktu widzenia ekonomii i ekologii przedsięwzięcie poprzedzone zostało termomodernizacją budynku, dzięki której zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzewania spadło o 20%. Po zastosowaniu hybrydowych rozwiązań OZE koszty, jakie trzeba przeznaczyć na ogrzanie całej nieruchomości spadły trzykrotnie a rachunki za energię o bagatela 70%. Bez wątpienia jest to doskonałe rozwiązanie dla tego typu obiektów.

UWAGA – WARSZTATY!

Weź udział w bezpłatnych warsztatach i poznaj instalacje OZE działające w województwie zachodniopomorskim z ich mocnymi i słabymi stronami. Dowiedz się więcej na temat możliwych źródeł finansowania, oszczędności i codziennej eksploatacji OZE. Warsztaty odbędą się m.in. w Sarbinowie, Czaplinku, Tarnowie, Pyrzycach.

Zapisz się: www.pine.org.pl/klimapolka-zachodniopomorska

Czytaj również w: www.swinoujscie.naszemiato.pl

Artykuł sfinansował dla Ciebie Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Jest to część projektu pt.: „Polityka klimatyczna szansą dla województwa zachodniopomorskiego. Jak ją wykorzystać?” realizowanego przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Fundację Baltic Natura.


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl