więcej


Inicjatywy lokalne

Czy polskie ulice czeka LED-owa rewolucja? (19493)

2016-05-23

Drukuj
galeria

W Polsce jest ponad 3 mln lamp ulicznych. Większość z nich pamięta lata 70. Miasta wymieniają infrastrukturę oświetleniową powoli – zaledwie 3% lamp w skali roku. A przecież nowoczesne oświetlenie nie tylko poprawia bezpieczeństwo, lecz także pozwala zaoszczędzić energię nawet o 50%.

Ale to nie wszystko. W przypadku oświetlenia opartego na diodach elektroluminescencyjnych (LED) i technologii cyfrowej korzyści jest więcej. Oświetleniem tym można sterować i wymuszać w ten sposób zmianę natężenia światła, które jest potrzebne w danym momencie na jezdni. - Ponadto od urządzeń do centrali są przesyłane informacje o tym, gdzie i jaka lampa jest uszkodzona lub zepsuta. Nowoczesne lampy dostarczają też danych o natężeniu ruchu, ilości opadów czy zanieczyszczeniu powietrza – mówi w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl Bogdan Ślęk, ekspert Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-Lighting.

 

 

Wymiana przestarzałego oświetlenia to dla samorządów spory wydatek. Mogą się one jednak ubiegać o dofinansowania i niskooprocentowane pożyczki. - Nowe rozdanie funduszy unijnych pozwala na uzyskanie wsparcia finansowego na modernizację oświetlenia praktycznie we wszystkich obszarach, zarówno z programów krajowych, jak i regionalnych programów operacyjnych – zaznacza rozmówca.

Źródło: infoWire.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej