więcej


Energetyka

Zbadają hałas generowany przez turbiny wiatrowe (12777)

2011-06-18

Drukuj

img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Naukowcy zajmujący się akustyką, z australijskiego University of Adelaide, badają hałas generowany przez turbiny wiatrowe.

Badania austalijskich naukowców przyczynić mają się do rozwoju technologii, która uczyni farmy wiatrowe cichszymi i mniej uciążliwymi dla okolicznych mieszkańców, np. dzięki lepiej dostosowanym kształtom łopat wirnika albo umieszczeniu urządzeń rozpraszających strumień powietrza na krawędziach łopaty. Dzięki ekspertom uda się odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących hałasu zarówno jednej turbiny, jak i całej farmy wiatrowej.

To, czego wciąż nie rozumiemy, to jak dokładnie wzburzone powietrze i łopata wchodzą ze sobą w interakcje generując większy hałas - tłumaczy Con Doolan, jeden z pracowników University of Adelaide.

Kwestia hałasu turbiny wiatrowej jest kontrowersyjna, ale nie ulega wątpliwości, że ten hałas jest - dodaje naukowiec wyjaśniając, że szum turbiny jest bardzo ukierunkowany, przez co ktoś mieszkający bardzo blisko farmy wiatrowej, może nie czuć dyskomfortu, ale ktoś mieszkający dwa kilometry dalej, może mieć kłopoty ze snem.


źródło: Rynek Energii Odnawialnej, fot. www.sxc.hu
www.reo.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej