Energetyka

Wielka Brytania mówi NIE wydobywaniu ropy w Wirundze! (16358)

2013-10-26


WEB 303847Rząd Wielkiej Brytanii chce ocalić najstarszy park narodowy w Afryce z rąk koncernów paliwowych – informuje organizacja ekologiczna WWF. Brytyjskie władze ostro skrytykowały plany koncernu paliwowego Soco International PLC, który chce wydobywać ropę naftową na terenie parku. Wirunga jest kluczową ostoją  zagrożonych wyginięciem goryli górskich, afrykańskich słoni leśnych, hipopotamów i lampartów. Pod apelem WWF w obronie Wirungi podpisało się już ponad pół miliona osób z całego świata.

Wielka Brytania jest przeciwna wydobywaniu ropy naftowej na terenie Wirungi – mówi Mark Simmonds, Podsekretarz Stanu w brytyjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. – Powiadomiliśmy o naszym stanowisku kongijskich dyplomatów, a ambasada brytyjska w Kinszasie rozpoczęła już rozmowy z przedstawicielami kongijskiego rządu. Mamy nadzieję, że rząd Demokratycznej Republiki Konga zrozumie, że nie godzimy się na wydobywanie ropy naftowej przez Soco w najstarszym parku narodowym w Afryce.

Koncesje na wydobywanie ropy naftowej pokrywają aż 85% powierzchni Wirungi. Zostały przyznane przez rząd Demokratycznej Republiki Konga (DRK) wielkim koncernom naftowym, między innymi francuskiemu TOTAL i brytyjskiemu Soco International PLC.

TOTAL wycofał się już z planów wydobywania ropy naftowej na terenie Parku w efekcie apelu WWF, teraz pora na Soco – mówi Anna Połotnicka z WWF Polska. – Pod apelem w obronie Wirungi podpisało się już ponad  pół miliona osób z całego świata.

Działania Soco są przykładem lekceważenia standardów społecznie odpowiedzialnego biznesu i dobrych praktyk gospodarczych według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Nawet z samych raportów oddziaływania na środowisko przygotowanych przez Soco wynika, że wydobywanie ropy naftowej na terenie Wirungi może spowodować skażenie środowiska i zwiększyć skalę kłusownictwa w okolicy parku. Może także wpłynąć negatywnie na zdrowie lokalnych mieszkańców i zniszczyć surowce naturalne, od których zależy życie ponad 50 000 ludzi.

Zagrożenie wiąże się nie tylko z wyciekiem ropy naftowej, ale także z budową dróg i układaniem rurociągów – dodaje Połotnicka. – Na każdym z tych etapów może dojść do skażenia gleby i wody. Tymczasem Jezioro Edwarda leżące na terenie Wirungi jest bardzo ważnym źródłem wody dla lokalnych społeczności. Rząd DRK nadając Wirundze rangę obiektu światowego dziedzictwa UNESCO, zobowiązał się chronić przyrodę i mieszkańców Wirungi. Tymczasem  Soco wkraczając na teren parku postąpiło wbrew zasadom ochrony obiektów UNESCO oraz dobrym praktykom OECD.

I Ty możesz wyznaczyć granicę, której nie powinien przekraczać przemysł wydobywczy i paliwowy. Podpisz się już teraz!

Pobierz raport WWF:
The Economic Value of Virunga National Park.pdf

  

źródło: WWF


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl