Energetyka

Wiatrobus na Pomorzu (14583)

2012-07-18


Wiatrobus PSEW 20Zanim dojadą na festiwal w Kostrzynie, czeka ich jeszcze kilkanaście "wietrznych przystanków". Wiatrobus, który dwa tygodnie temu wyruszył ze Szczecina zbliża się do województwa pomorskiego, a stąd pojedzie jeszcze na Warmię i Mazury. Akcja edukacyjna "Lato z wiatrakami" zakończy się na Przystanku Woodstock, gdzie uczestnicy festiwalu przymierzą się do próby bicia rekordu Guinnessa w największej ilości wypuszczonych jednocześnie latawców.

W tej chwili wolontariusze Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, które organizuje akcję "Lato z Wiatrakami", są jeszcze w gminie Darłowo (woj. zachodniopomorskie). Ta niewielka, wiejska gmina jest prawdziwym zagłębiem energetyki wiatrowej (tu właśnie powstałą pierwsza przemysłowa farma wiatrową w miejscowości Barzowice – o mocy 5 MW). W gminie są ambitne plany podłączenia nowych instalacji, a także budowy infrastruktury do obsługi morskich farm wiatrowych, które mają szansę powstać w pobliskiej strefie przybrzeżnej Bałtyku.

Wiatrobus PSEW 20
Kolejny – równie ważny – przystanek to woj. Pomorskie i Trójmiasto. Znakomite warunki wiatrowe, rozbudowana infrastruktura energetyczna, a także dobry klimat gospodarczy regionu. Działają tu duże firmy, w tym stoczniowe, które produkują podzespoły dla branży energetyki wiatrowej. Warto wymienić np. stocznię Crist, która od dłuższego czasu angażuje się w projekty związane z energetyką wiatrową. W 2011 roku stocznia przebudowała cztery pełnomorskie barki do transportu morskich siłowni wiatrowych, a także zbudowała barkę służącą m.in. do obsługi lub instalacji wież i turbin wiatrowych dla koncernu Hochtief.

Poznaj z bliska energetykę wiatrową

Akcja "Lato z Wiatrakami" to zachęta, aby podczas wakacyjnych podróży odwiedzać działające w Polsce parki wiatrowe. Każdy z nas może przekonać się, jaki jest faktyczny hałas generowany przez turbinę, w jakiej odległości od wiatraka przestajemy go słyszeć. Można obserwować przyrodę, jak na urządzenia reagują ptaki i czy faktycznie są one niebezpieczne. Własna obserwacja pozwala też na ocenę, jak wiatraki wpływają na krajobraz i estetykę otoczenia. Wiatraki to nie tylko niewyczerpane, czyste źródło energii, ale też jedyna tak przejrzysta fabryka prądu.

"Wiatrobus", z ekipą młodych wolontariuszy odwiedza turystyczne miasta na polskim wybrzeżu. Trasa prowadzi też na Warmię i Mazury, gdzie trwa społeczna debata nad przyszłością i zasadami budowy farm w tym cennym krajobrazowo regionie. Wolontariusze PSEW organizują happeningi na plażach, spotykają się młodzieżą  i dziećmi, organizują konkursy plastyczne.

Latawce nad Przystankiem Woodstock. Bijemy rekord!

"Wiatrobus" kończy swój rajd na Przystanku Woodstock, gdzie planowana jest "przymiarka" do próby bicia rekordu Guinnessa w „największej ilość jednocześnie wypuszczonych latawców". To wspólna inicjatywa WOŚP, Allegro, Fundacji All For Planet i Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Allegro na Przystanku Woodstock tradycyjnie organizuje bicie rekordu w „eko-dyscyplinach". Rok temu spektakularnym sukcesem zakończyło się bicie Rekordu Guinnessa na Największą Ilość Skumulowanej Energii Wytworzonej za Pomocą Ludzkich Mięśni, dwa lata temu Woodstockowicze zagrali w największej Recyklingowej Orkiestrze Świata. W tym roku uczestnicy festiwalu będą przepompowywać wodę do specjalnego zbiornika-ekranu. Tegoroczny festiwal poświęcony jest głownie ekologicznej sile wody, ale organizatorzy chcą też pokazać, jak ogromną energię niesie w sobie wiatr.

 

Strona internetowa akcji: www.wiatrobus.pl.

Strona FB: www.facebook.com/wiatrobus.

 

źródło: PSEW


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl