Energetyka

Wiatraki wykręciły rekord w Polsce (21186)

Wysokie Napięcie
2020-03-03


galeria

W lutym polskie farmy wiatrowe wyprodukowały najwięcej energii elektrycznej w historii – ponad 2,1 TWh. Dostarczyły odbiorcom energię za ok. 400 mln zł, zbijając ceny prądu na giełdzie do najniższego poziomu od dwóch lat i ograniczając import mocy od sąsiadów. Rząd trzyma się jednak planu likwidacji tej technologii w Polsce.

Wiatraki dostarczały 5,3 GW, pokrywając 30% zapotrzebowania Polski

Choć luty 2020 roku miał tylko 29 dni, to wiało na tyle mocno i stabilnie, że był to najlepszy w historii miesiąc dla operatorów farm wiatrowych zbudowanych w naszym kraju. Krajowe turbiny o łącznej mocy niemal 6 GW pracowały w minionym miesiącu ze średnią mocą niemal 3,1 GW, dostarczając odbiorcom w sumie ponad 2,1 TWh energii elektrycznej o wartości blisko 400 mln zł. Wieczorem 16 lutego padł też historyczny rekord godzinowej generacji wiatraków – pracowały z mocą 5,33 GW.

Zimą turbiny wiatrowe w Polsce pracują średnio dużo intensywniej niż latem, co dobrze koreluje ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną w tym okresie. Początek tego roku, za sprawą kilku potężnych frontów atmosferycznych przechodzących nad Europą, był jednak wyjątkowo wietrzny. Dlatego w lutym wykorzystanie mocy farm wiatrowych przekroczyło 51 proc. w stosunku do średniego wykorzystania mocy w całym 2019 roku na poziomie 27 proc.

Ceny spadły do najniższego poziomu od dwóch lat

Dzięki pokryciu przez wiatraki ok. 15 proc. lutowego zapotrzebowania na moc całego kraju, hurtowe ceny energii elektrycznej istotnie spadły. Średnia ważona cena indeksu spot (IRDN) Towarowej Giełdy Energii stopniała do 170 zł/MWh, w stosunku do ok. 250 zł/MWh w połowie minionego roku. To poziom niewidziany na polskiej giełdzie od przełomu 2017 i 2018 roku.

Wiatr wypchnął energię z importu

Zwiększona generacja turbin wiatrowych istotnie ograniczyła także import energii elektrycznej. Luty zamknęliśmy najniższym od pół roku poborem energii od sąsiadów, wynoszącym 1,5 TWh, przy imporcie handlowym netto na poziomie 0,8 TWh. Zestawienie lutowej produkcji energii w farmach wiatrowych z importem wyraźnie pokazuje, że gdy wiatraki się nie kręciły, w ruch szły najstarsze bloki węglowe, o bardzo wysokich kosztach paliwa i emisji CO2, w wyniku czego ceny prądu na giełdzie rosły, a przez to importowaliśmy znacznie więcej energii od sąsiadów. W wietrzne dni miejsca na import było znacznie mniej.

Więcej... na portalu wysokienapiecie.pl: https://wysokienapiecie.pl/27055-wiatraki-wykrecily-rekord-import-ceny-pradu-spadly/


ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl