Energetyka
Ustawa o odnawialnych źródłach energii jest zagrożona – stanowisko ZPFEO (14538)
2012-07-04Grupa posłów 26 czerwca br. przedstawiła projekt zmian w prawie energetycznym. "Zaproponowane rozwiązania, choć bazują na całych fragmentach projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii autorstwa Ministerstwa Gospodarki, nie służą dalszemu rozwojowi energetyki odnawialnej" – uważa Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej.
W dniu 26 czerwca 2012 roku przez grupę posłów został wniesiony projekt zmian w ustawie "Prawo energetyczne" oraz innych ustaw[1]. Celem zmiany ustawy jest m.in. zapewnienie "pełnej" implementacji przepisów dyrektywy 28/2009/WE z 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych.
Zaproponowane w projekcie poselskim rozwiązania, choć bazują na całych fragmentach projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) autorstwa Ministerstwa Gospodarki, nie służą dalszemu rozwojowi energetyki odnawialnej. Są tylko techniczną formą wypełnienia niektórych przepisów dyrektywy, nie uwzględniają "jej ducha" ani realnych potrzeb sektora OZE.
Większość kluczowych problemów, w tym w szczególności spraw związanych ze wsparciem OZE pozostaje "po staremu", tzn. w dotychczasowym systemie wsparcia świadectwami pochodzenia, bez systemu stałych taryf (FiT), co uniemożliwi rozwój nowych technologii i nowych inwestycji, w szczególności w zakresie mikroinstalacji, które nie rozwiną się w obowiązującym systemie świadectw pochodzenia. Jeżeli proponowane przepisy weszłyby w życie, kontynuowane będą, z mocą na nowo nabytego prawa, narastające patologie w systemie wsparcia, w tym nadmiarowe wsparcie dla współspalania biomasy z węglem w elektrowniach węglowych oraz dla dużej, zamortyzowanej energetyki wodnej.
Biorąc pod uwagę olbrzymią skalę możliwych zagrożeń dla sektora energetyki odnawialnej w efekcie uruchomienia nieoczekiwanych działań regulacyjnych, Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej jest przeciwny działaniom pozornym, które mogą zniweczyć długą prace wielu środowisk nad projektem ustawy o OZE oraz kompleksowym i rzeczywistym rozwiązaniu problemów, i autentycznym wdrożeniem prawa UE w Polsce oraz apeluje:
-
Ministerstwa Gospodarki i rządu RP o jak najszybsze skierowanie projektu ustawy o OZE do Sejmu,
-
do Posłów wnioskodawców o wyłączenie kwestii OZE z zaproponowanej nowelizacji prawa energetycznego,
-
do Sejmu RP o wzmocnienie funkcji kontrolnej nad rządowymi pracami nad ustawą o OZE i – w momencie gdy projekt rządowej regulacji wpłynie do Laski Marszałkowskiej – o wprowadzenie projektu rządowego na pilną ścieżkę legislacyjną.
W załączeniu pełen tekst stanowiska ZPFEO w sprawie nowelizacji ustawy "Prawo energetyczne".
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl