- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
Taryfy gwarantowane w ustawie o OZE – netto czy brutto? (18754)
Katarzyna Klimkiewicz-Deplano2015-08-07
Drukuj
Chociaż istnieją kontrowersje odnośnie tego, czy podana w ustawie stawka dla taryf gwarantowanych jest kwotą netto czy brutto to widzimy argumenty przemawiające za tym, że jest to stawka netto.
Po pierwsze ustawa o informowaniu o cenach towarów i usług (dalej: Ustawa o cenach), zgodnie z którą w cenie uwzględnia się podatek VAT, stanowi, że jej przepisów nie stosuje się do informowania o cenach uregulowanych na podstawie odrębnych przepisów. Naszym zdaniem można twierdzić, że kwoty taryf określone w ustawie o odnawialnych źródłach energii są takimi cenami uregulowanymi odrębnymi przepisami. W związku z tym zapis Ustawy o cenach, zgodnie z którym w cenie uwzględnia się podatek VAT, nie miałby zastosowania do kwot taryf gwarantowanych.
Ponadto ustawa o odnawialnych źródłach energii stanowi, że w ramach systemu aukcyjnego sprzedawca zobowiązany jest obowiązany do prowadzenia dokumentacji dotyczącej m.in. ceny energii elektrycznej, pomniejszonej o kwotę podatku VAT, wytworzonej z odnawialnych źródeł energii w instalacji odnawialnego źródła energii zakupionej w danym miesiącu (art. 93 ust. 1 pkt 1) oraz że wytwórca energii elektrycznej jest obowiązany do obliczenia wartości energii elektrycznej jako iloczynu ilości energii elektrycznej oraz średniej dziennej ceny energii elektrycznej niezawierającej kwot podatku VAT(art. 93 ust. 2 pkt 2). Możliwe jest więc argumentowanie, że również taryfy gwarantowane są kwotami niezawierającymi podatku VAT skoro w ramach systemu aukcyjnego ceny nie zawierają tego podatku – przemawia za tym zasada równości podatników.
Co więcej w 2012 r. przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki Janusz Pilitowski nieoficjalnie wyjaśniał, że "W art. 42 projektu ustawy o OZE z dnia 9.10.2012 r. uregulowano tryb określania ceny zakupu energii elektrycznej przez sprzedawcę zobowiązanego, bez wskazania czy cena ta jest ceną brutto czy netto. Po dogłębnej analizie kwestii należnych podatków Departament Energii Odnawialnej wprowadzi odpowiednie autopoprawki do przedmiotowego projektu, obejmujące doprecyzowanie, że ceny gwarantowane są cenami netto" (http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/4663/taryfa-gwarantowana-netto-czy-brutto-znamy-odpowiedz). Mimo, że ostatecznie takiej poprawki nie wprowadzono, wypowiedź ta przemawia za tym, że wprowadzając taryfy gwarantowane zamiarem ustawodawcy było, aby nie zawierały one podatku VAT.
Niestety, z uwagi na brak jednoznacznego uregulowania tej kwestii w przepisach ustawy o odnawialnych źródłach energii, możliwe jest przyjęcie odmiennego stanowiska w oparciu o następujące przesłanki: (i) ustawa o odnawialnych źródłach energii zawiera zapis, że sprzedawca zobowiązany jest obowiązany do zakupu energii elektrycznej z nowobudowanych instalacji odnawialnego źródła energii, od wytwórcy energii z mikroinstalacji włącznie po określonej stałej cenie jednostkowej (art. 41 ust. 10), (ii) Ustawa o cenach stanowi, że w cenie uwzględnia się podatek VAT, a przez cenę rozumie się również stawkę taryfową (art. 3 ust. 2 Ustawy o cenach), (iii) gdyby ustawodawca chciał, aby stawka taryf gwarantowanych była kwotą netto to wprowadziłby taki zapis, podobnie jak to uczynił przy systemie aukcyjnym a wypowiedzi przedstawiciela MG nie mogą być traktowane jako źródło prawa.
Katarzyna Klimkiewicz-Deplano, Doradca Podatkowy, Partner w Advicero Tax Sp. z o.o.
źródło: gramwzielone.pl
Podobne artykuły
- My polscy prosumenci - nie jesteśmy złodziejami i oszustami
Twierdzenie, że my, prosumenci, będziemy przewymiarowywać nasze instalacje, żeby na nich zarabiać jest zwykłym oczernianiem rodzącego się prosumenctwa w Polsce.
Więcej
- Jędrasik: Utrzymać poprawkę prosumencką i rozszerzyć definicję prosumenta [WIDEO]
Ilona Jędrasik z Fundacji ClientEarth podkreśla, że dla rozwoju energetyki obywatelskiej w Polsce kluczowe jest utrzymanie poprawki prosumenckiej w dotychczasowym kształcie i rozszerzenie definicji prosumenta.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności