więcej


Energetyka

Sprawozdanie z VIII Dni Oszczędzania Energii (9420)

2010-12-03

Drukuj
W dniach 3-4 listopada 2010 roku miały miejsce VIII Dni Oszczędzania Energii (DOE) pod nazwą „Energia w Budownictwie”. Impreza odbyła się w nowo otwartym Regionalnym Centrum Turystyki Biznesowej znajdującym się w kompleksie Hali Stulecia. Organizatorami DOE byli: Stowarzyszenie Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju, Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Celem organizowanej konferencji była popularyzacja oraz dyskusja nad ideą zrównoważonego budownictwa w aspekcie efektywności energetycznej i wykorzystania OZE. Czynnymi uczestnikami konferencji byli przedstawiciele dolnośląskich organizacji ekologicznych – Dolnośląskiej Fundacji Ekorozwoju oraz Eko–Unii.

Konferencja została otwarta przez Agnieszkę Cenę-Soroko – prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju. Następnie goście zostali przywitani przez Sekretarza Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Dariusza Kowalczyka który wystąpił w imieniu marszałka Marka Łapińskiego oraz dyrektora regionalnego Oddziału Detalicznego PKO BP – Krzysztofa Miłosza. Przed oficjalnym otwarciem VIII DOE miała miejsce konferencja prasowa, na której obecni byli: organizatorzy oraz ogólnopolskie i lokalne media m.in: „Gazeta Wyborcza”, „Izolacje”, „Materiały Budowlane”.

W trakcie dwudniowych spotkań prezentowane były dwa główne zagadnienia, omawiane równolegle na panelach: doradców oraz regionów. Podczas pierwszego dnia przedstawione zostały tematy dotyczące energetycznie zrównoważonych budynków. W Panelu Regionów do prezentowania zagadnień zaproszeni zostali specjaliści z Polski oraz Europy, którzy dzielili swoim doświadczeniem i wiedzą. W przedsięwzięciu wzięli udział przedstawiciele Jutlandii, Saksonii, Szwecji i Alzacji.

Panel Regionów – adresowany był do przedstawicieli samorządów, którzy mają wpływ na politykę energetyczną w swoim regionie. W trakcie panelu poruszone zostały zagadnienia związane z planowaniem energetycznym oraz efektywnością energetyczną w skali makro.

Panel Doradców skierowany był do zainteresowanych pogłębieniem wiedzy w zakresie zagadnień związanych z efektywnością i poszanowaniem energii, termomodernizowanych i rewitalizowanych budynków, oraz z realizacją budownictwa zrównoważonego na racjonalnie niskim poziomie zapotrzebowania na ciepło.

Przedsięwzięcie cieszyło się sporą popularnością – efektem licznych ogłoszeń w mediach było zgromadzenie 168 uczestników podczas wykładów 3.11.2010 r. oraz 138 podczas drugiego dnia konferencji.

Każdy uczestnik VIII DOE otrzymał ekologiczną torbę z materiałami konferencyjnymi, w której znalazła się m.in. płyta DVD z wystąpieniami prelegentów oraz informacjami o firmach i produktach mających zastosowanie w budownictwie a także egzemplarze miesięczników przekazanych przez patronów medialnych.

Na konferencji zorganizowana została wystawa prac projektów domów energooszczędnych oraz rekomendacji. Nie zabrakło również przedstawicieli dostawców oraz producentów rozwiązań mających wpływ na energooszczędność. Swoje stanowiska wraz z konsultantami chętnymi odpowiedzieć na wszelkie pytania mieli: PKO BP, Fortum Power and Heat Polska, RenCraft, Filplast, Kogeneracja S.A., URSA Polska, Siegenia – Aubi, Termo Organika, Danfoss Polska, Stahlton Polska.

Ze swoim stanowiskiem zaprezentowali się także: Eko–Unia – wrocławskie stowarzyszenie ekologiczne oraz KAPE – Krajowa Agencja Poszanowania Energii- Punkt Konsultacyjny programu UE Inteligent Energy. Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska przeanalizowała i zarekomendowała szczególnie istotne dla poprawy efektywności energii w budynkach produkty firm. W swojej ofercie PKO BP posiada dwa szczególnie istotne dla nas kredyty: remontowy z elementami termomodernizacji oraz termomodernizacyjny – szczegółowa analiza jego opłacalności została opublikowana na płycie DVD, stronie internetowej oraz do wglądu na wystawie.

W tej samej formie rekomendacje uzyskały: okno energeto 4000 firmy Aluplast, stolarka budowlana Filplastu, wełna szklana PureOne Ursa Polska, styropian Platinium Plus Fasada firmy Termo Organika, urządzenia wentylacyjne produkowane przez Siegenia – Aubi oraz kocioł HGD Compact 150/200 RenCraft.

W przerwie od wykładów uczestnicy konferencji mieli okazję obejrzeć film na temat osiągnięć w zakresie wykorzystania energii słonecznej w gminie Bielawa.

Na zakończenie imprezy w dniu pierwszym wszyscy mogli uczestniczyć w zwiedzaniu z przewodnikiem polsko- i angielskojęzycznym po zabytkowej Hali Stulecia.

Organizatorzy postanowili nie poprzestać na samej konferencji, dlatego też stworzono bazę materiałów na stronie internetowej www.cieplej.pl w zakładce VIII Dni Oszczędzania Energii. Dostępne są tam wszystkie prezentowane podczas konferencji wykłady, banery firm uczestniczących w konferencji z odnośnikiem do stron internetowych oraz inne informacje związane z działaniem na rzecz efektywności energetycznej.

Więcej informacji: www.cieplej.pl

źródło: Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju

 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej