więcej


Energetyka

Słońce, wiatr i gaz w jednej elektrowni (12577)

2011-07-15

Drukuj

Powstaje pierwsza na świecie zintegrowana elektrownia energii odnawialnej w cyklu skojarzonym (elektrownia typu IRCC). 

Przełomowa technologia FlexEfficiency*, opracowana przez firmę GE (NYSE: GE), zostanie zastosowana w innowacyjnej elektrowni skonstruowanej przez tureckiego dewelopera, grupę MetCap Energy Investments. Informację tę obydwie firmy ogłosiły podczas targów energetycznych POWER-GEN Europe 2011. Efektem wspólnego projektu będzie pierwsza na świecie zintegrowana elektrownia energii odnawialnej w cyklu skojarzonym (elektrownia typu IRCC). 

Inżynierowie projektujący elektrownię pracowali z zamiarem połączenia wyposażenia i systemów kontroli oraz pełnego wykorzystania elastyczności oferowanej przez technologię GE FlexEfficiency, dzięki czemu byli w stanie dokonać sprawnej integracji energii słonecznej, wiatrowej oraz gazu ziemnego. Elektrownia FlexEfficiency 50 IRCC została zaprojektowana tak, aby w elastyczny sposób korzystać z turbiny gazowej 50 Hz 9FB najnowszej generacji, turbiny parowej, generatora mocy, turbin wiatrowych GE o łącznej mocy 22 MW oraz technologii skoncentrowanej wieży słonecznej firmy eSolar. Całość zintegrowana została w systemie kontroli elektrowni GE Mark* VIe.

"Kiedy niedawno ogłaszaliśmy opracowanie przełomowej technologii FlexEfficiency, kładliśmy nacisk na możliwość lepszej integracji zasobów odnawialnych z gazem ziemnym, umożliwiającej produkcję bardziej ekologicznej, niezawodnej i tańszej energii", wyjaśniał Paul Browning, prezes działu produktów cieplnych GE Energy. Ten projekt łączy w sobie dwie technologie oparte na źródłach odnawialnych i gazie ziemnym w jednej elektrowni, demonstrując przy tym korzyści płynące z jego przyszłego zastosowania w sieciach energetycznych. Zintegrowana elektrownia energii odnawialnej w cyklu skojarzonym to możliwość znaczącego rozwoju dla koncernu GE Energy. W warunkach oferowanych przez lokalizację MetCap osiągniemy wydajność na poziomie 69 procent, zaś sama technologia pozwala na osiągnięcie wydajności przekraczającej 70 procent w warunkach nakreślonych przez magazyn Gas Turbine World", podkreślał Browning.

Elektrownia będzie mieściła się w tureckiej miejscowości Karaman, a jej wydajność w panujących tam warunkach ocenia się na 530 MW – co wystarcza na zaopatrzenie w energię ponad 600 000 gospodarstw domowych. Rozpoczęcie działalności elektrowni planowane jest na rok 2015. Usługi inżynierii, zaopatrzenia i działań konstrukcyjnych (usługi EPC) dla obiektu będzie świadczyła firma Gama Power Systems Engineering and Contracting, Inc.

Oprócz rekordowej wydajności zużycia paliwa, planowana elektrownia będzie się charakteryzowała zerowym wydalaniem cieczy, niskim poziomem emisji oraz zdolnością do szybkiego reagowania – uruchomienie pracy zajmować będzie tylko 28 minut. Wszystko to możliwe będzie dzięki wykorzystaniu zintegrowanego systemu kontroli, pozwalającego na uruchomienie wszystkich elementów elektrowni IRCC za pomocą jednego przycisku. Dodatkowo, ten rewolucyjny projekt udało nam się zrealizować na bardzo atrakcyjnych warunkach finansowych. Naszym zdaniem tak właśnie przedstawia się przyszłość branży energetycznej – podkreślił dr Celal Metin, prezes firmy MetCap Energy Investments.

"Uważamy, że projekt ten wyznaczy nowe standardy dla inwestycji energetycznych nowej generacji w miejscach obfitujących w światło słoneczne i wiatr – takich, jak właśnie Bliski Wschód", mówił Gökhan İnanç, członek zarządu oraz zastępca dyrektora zarządzającego firmy Gama Power Systems.

6 czerwca br. koncern GE ogłosił wspólną inwestycję oraz zawarcie umowy licencyjnej z firmą eSolar, dostawcą technologii skoncentrowanej wieży słonecznej najnowszej generacji. Na mocy tej umowy firma GE skorzysta z licencji na technologię i oprogramowanie eSolar i wykorzysta je w elektrowni IRCC oraz samodzielnych elektrowniach cieplno-słonecznych.

Powstanie elektrowni FlexEfficiency 50 jest wynikiem inwestycji ponad 500 milionów USD poczynionej przez koncern GE na rzecz prac rozwojowo-badawczych mających na celu opracowanie metod dostarczania czystszej i wydajniejszej energii. Firma GE ogłosiła również plany inwestycji w wysokości 170 milionów USD, w wyniku której powstanie pierwszy rodzaju tego typu ośrodek testowy działający przy pełnej prędkości i pełnym obciążeniu w miejscowości Greenville (Karolina Południowa, USA), w którym badane będą najnowsze technologie firmy. Oprócz porozumień zawartych z firmami MetCap Energy i eSolar, koncern GE podpisał również list intencyjny z przedsiębiorstwem Harbin Electric Co. Ltd., na mocy którego technologia FlexEfficiency ma zostać wprowadzona do Chin. Firma Harbin współpracuje z GE już od 2003 roku, sprowadzając dla chińskich inwestycji wysokowydajne turbiny gazowe.

Więcej informacji dostępnych jest na stronach internetowych:
 www.ge-flexibility.com oraz www.ecomagination.com/technologies/flex-efficiency.

*Znak towarowy zastrzeżony przez General Electric Company.


źródło: Rynek Energii Odnawialnej
www.reo.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej