Energetyka
Senat przyjął ułatwienia dla prosumentów (15928)
2013-07-12Senatorowie bez głosu sprzeciwu poparli poprawkę rządową, zwalniającą osoby fizyczne planujące samodzielnie wytwarzać i sprzedawać do sieci energię elektryczną z obowiązku rejestracji działalności gospodarczej. Jeśli poprawka zostanie zaakceptowana przez Sejm to, przynajmniej w teorii, każdy będzie mógł włączyć się do systemu energetycznego.
Niestety, parlamentarzyści nie dali prosumentowi żadnego systemu wsparcia, a wręcz przeciwnie – zadecydowali, że obywatele sprzedadzą prąd taniej niż przedsiębiorstwa.
Koalicja Klimatyczna od początku prac parlamentarnych nad tzw. małym trójpakiem zwracała uwagę na to, że już w proponowanej nowelizacji prawa energetycznego powinny znaleźć się zapisy umożliwiające zaistnienie tzw. prosumenta – aktywnego konsumenta, który zużywa i produkuje energię na własne potrzeby, a jej nadwyżki sprzedaje do sieci.
„Cieszymy się, że Senat docenił rolę prosumenta i zaakceptował to, czego nie chcieli wprowadzić posłowie. To niezbędny krok w kierunku rozwoju rynku prosumenckiego. Źle się stało, że równocześnie ograniczył cenę sprzedaży energii do 80% średniej ceny z ubiegłego roku. Tym bardziej potrzebne jest więc uchwalenie rządowej Ustawy o OZE, która wprowadzi system taryf stałych dla mikroinstalacji. Tylko wtedy będzie można mówić o prawdziwej rewolucji" – komentuje Ilona Jędrasik, rzecznik ds. politycznych Koalicji Klimatycznej.
W aktualnym systemie prawnym, przeciętny Kowalski traktowany jest tak samo jak wielka elektrownia – musi być osobą prawną, posiadać koncesję, zapłacić za włączenie do sieci etc. W efekcie, co jest ewenementem na skalę europejską, zdecydowana większość mikroinstalacji w Polsce nie jest podłączona do sieci elektroenergetycznej [1].
Przypisy:
1. IEO, Krajowy Plan Rozwoju Mikroinstalacji Odnawialnych Źródeł energii do roku 2020, Warszawa, kwiecień 2013.
ChronmyKlimat.pl – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl